تست تصادف چانگان یونی تی و دریافت پنج ستاره ایمنی + فیلم
گزینه ایمن سایپا برای بازار ایران! منتشر شده در ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۳

چانگان یونی تی یکی از محصولات احتمالی گروه خودروسازی سایپا در آینده ای نزدیک است؛ اما آیا سایپا محصولی ایمن را برای حضور در بازار ایران انتخاب کرده؟ ما در خودروم به بررسی ایمنی و تست تصادف چانگان یونی تی پرداخته‌ایم.

به گزارش خودروم، گروه خودروسازی سایپا در گذشته‌ای نه چندان دور با کمپانی چانگان وارد همکاری شده بود و مدل CS35 را مونتاژ می‌کرد. سایپا برنامه‌ریزی وسیعی برای تداوم همکاری با چانگان کرده بود و در نظر داشت که مدل‌های بنی، CS75 و CS95 را نیز در ایران مونتاژ کند و به همین خاطر نمونه‌هایی از مدل‌های یادشده را برای انجام آزمایش‌های بیشتر به ایران آورد.

همه چیز در گروه خودروسازی سایپا که با برجام جانی دوباره گرفته بود؛ بسیار خوب پیش می‌رفت و این شرکت یکی از خطوط تولید خود در کاشان را به مونتاژ محصولات چانگان اختصاص داده بود. اما با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، برجام توسط طرف‌های غربی نقض شد و به دلیل اعمال شدیدتر تحریم‌ها و دشواری نقل و انتقالات مالی میان شرکت‌های ایرانی و طرف‌های خارجی، یک به یک شاهد کناره‌گیری کمپانی‌های مختلف از ادامه سرمایه‌گذاری و همکاری خود با شرکت‌های ایرانی بودیم.

زمان گذشت و تا مدت‌ها دیگر در بازار پُر آشوب خودروی ایران خبری از چانگان نبود؛ تا اینکه خودروسازی فردا خودرویی از برند چانگان را با نام FMC 511 به تولید رساند و راهی بازار ایران کرد. خودروی مزبور جزء محصولات برتر کمپانی چانگان نبود و خودروسازی فردا نیز حق برندینگ و استفاده از لوگوی خود را از چانگان خریداری کرده بود. سایپا که در گوشه رینگ نشسته بود و دیگر خبری از مونتاژ CKD در خطوط این شرکت مخابره نمی‌شد؛ وقتی دوباره از فعالیت مجدد چانگان در ایران با خبر می‌شود؛ یکبار دیگر دست به کار شده و حالا ظاهراً نظر یکی از با کیفیت‌ترین تولیدکنندگان خودروی چین را جذب کرده و آن طور که مدیرعامل سایپا گفته است؛ احتمال مونتاژ یکی از بهترین و خاص‌ترین محصولات چانگان به نام یونی تی (UNI-T) در ایران وجود دارد.

جدا از بحث‌های مرتبط به نحوه تولید و… این خودرو در ایران و شبهاتی که درباره حضور مجدد چانگان در کشور با توجه به همکاری عمیق طرف چینی با فورد و مزدا مطرح می‌شود؛ بحث ایمنی این خودروی چینی تاکنون مسکوت مانده و درباره آن صحبتی نشده است و به همین خاطر خودروم نگاهی به ایمنی این خودرو کرده و مطمئن می‌شود که سایپا برای انتخاب محصول احتمالی خود، به ایمنی و امنیت آن هم توجه کرده است!

کراس‌اوور چانگان یونی تی، پنج ستاره ایمنی از C-NCAP یا مرکز تحقیقات و فناوری خودرو چین در 15 سپتامبر 2021 دریافت کرده است. این خودرو اولین مدل از سری محصولات برتر چانگان بود که موفق به دریافت امتیاز کلی 87 درصد در آزمایش تصادف C-NCAP شد و در تمام آزمایش‌ها نتایجی عالی به دست آورد و برتری خود در زمینه امنیت را به طور کامل نشان داد.

تست تصادف ایمنی C-NCAP دیگر مانند گذشته نیست و سخت گیری چینی‌ها بیشتر شده است. این تست در مورد چانگان یونی تی با ابعاد 4515 میلی‌تر طول و 1870 میلی‌متر عرض و فاصله بین دو محور 2710 میلی‌متر در سه بخش مجزاء و با استانداردهای سال 2018 مرکز C-NCAP در سال 2021 انجام شده است. آزمایش‌های مزبور شامل مواردی مانند: تست تصادف از جلوی 40  و 100 درصدی، تست برخورد از کنار، تست حفاظت از گردن در صورت تصادف با سرعت کم، تست حفاظت از عابر پیاده(شامل دو آزمایش مجزا)، تست سیستم کنترل پایداری و سیستم ترمز اضطراری خودکار(به طور مجزاء و خارج از مرکز تحقیقات و فناوری خودروی چین) بود.

چانگان یونی تی از نسل سوم سیستم ESC کانتیننتال استفاده کرده و به سیستم‌های ABS، EBD، TCS، ESC، HHC و سایر آپشن‌های ایمنی مجهز شده است. علاوه بر این چانگان یونی تی دارای سیستم پارک الکترونیکی EPBI بوده و به وسیله آن از لیز خوردن و برخوردهای خطرناک جلوگیری خواهد کرد. همچنین یونی تی به سیستم ایمنی فعال و یک پارچه مجهز است و ایمنی سرنیشنان را تضمین می‌کند.

در ادامه ویدیوهای مرتبط به تست تصادف چانگان یونی در C-NCAP را ببنید:

تست تصادف برخورد از روبرو – 100 درصد حجم پیشانی خودرو

تست تصادف برخورد از روبرو – 40 درصد حجم پیشانی خودرو

تست تصادف جانبی

همان طور که خوانده و دیده‌اید؛ به نظر باید چانگان یونی تی را در صورت عرضه در بازار کشور، یکی از ایمن‌ترین خودروهای چینی موجود در ایران دانست. این خودرو در نسخه معمولی از موتور 1.5 لیتری توربو با قدرت 180 اسب بخار و 300 نیوتن‌متر گشتاور استفاده کرده و توان پیشرانه را به وسیله جعبه‌دنده 7 سرعته DCT به محور جلو منتقل می‌کند. البته به تازگی این خودرو در بازار چین با نسخه‌ای جدید و مجهز به پیشرانه 2 لیتری توربو موسوم به قلب نهنگ و با قدرت 299 اسب بخار و 390 نیوتن‌متر گشتاور عرضه شده است. در هر حال فعلاً مشخص نیست که در صورت عرضه این محصول در بازار ایران، چه پیشرانه‌ای برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین از جمله امکانات این خودرو باید به سانروف پانورامیک، نورپردازی محیط داخلی، کروزکنترل اتوماتیک، صندوق عقب برقی، استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید، صندلی‌های جلوی برقی، حسگر باران، تهویه مطبوع اتوماتیک به همراه دریچه‌های عقب، کروز کنترل تطبیقی، 6 کیسه هوا، ترمز پارک برقی، نظارت بر نقاط کور، صفحه نمایش 10.5 اینچی و… اشاره کرد.

 

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.