پیش بینی وضعیت بازار خودرو در سال 2023
امیدواری به بازار چین منتشر شده در ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰
بازار خودرو

براساس پیش بینی‌ها در سال 2023 و بر اساس سناریوهای گوناگون انتظار می‌رود که میزان فروش خودرو بین 79 تا 81 میلیون دستگاه باشد.

به گزارش خودروم، فروش جهانی خودرو در سه سال گذشته با چالش‌های متعددی مواجه بود. ابتدا همه‌گیری کرونا و قرنطینه مشکل ساز شد و سپس مسائلی در رابطه با تامین قطعات و تراشه به وجود آمد. علاوه بر این، حمله روسیه به اوکراین نیز صنعت خودروسازی را با مشکلات جدیدی روبرو کرد.

در سال 2023 صنعت خودروسازی با توجه به تحولات ژئوپلیتیکی و تورم در سراسر جهان، 12 ماه پیچیده را پیش روی خود دارد. انتظار می‌رود که حجم فروش جهانی خودروهای سواری، تجاری سبک و وانت بار در سراسر جهان تقریباً ثابت بماند. البته این نتایج در کشورهای در حال توسعه شاید کمی متفاوت باشد.

در سال 2022 و بر اساس اعداد و ارقام، احتمالاً میزان فروش جهانی خودرو حدود 79,4 میلیون دستگاه یا 1,9 درصد کمتر از سال 2021 بود. در سال 2023 و بر اساس سناریوهای گوناگون انتظار می‌رود که میزان فروش خودرو بین 79 تا 81 میلیون دستگاه باشد.

رشد فروش در چین و هند

پیش‌بینی‌های مثبتی در رابطه با بازار چین و هند به عنوان اولین و چهارمین بازار بزرگ خودروی جهان وجود دارد. در چین با توجه به افزایش فشار عرضه خودرو و محصولات الکتریکی و لغو محدودیت‌های ناشی از کرونا، انتظار می‌رود که فروش خودرو بین 8 تا 12 درصد تا پایان سال افزایش یابد.

هند بدنبال رشد فروش بوده و می‌خواهد که خود را به سومین بازار بزرگ خودروی جهان یعنی ژاپن نزدیک کند. دولت این کشور به اصلاح ساختار اقتصادی ادامه داده و بخش بزرگی از جمعیت خود را به طبقه متوسط تبدیل می‌کند. با این اقدام رشد در بازار خودرو همچنان ادامه خواهد دارد. بازار خودروی هند در حال حاضر مشغول جذب سرمایه‌گذاری‌های زیادی از طرف شرکت‌های چینی است و بزودی میزان حضور برندهای چینی در بازار هند بیشتر خواهد شد.

توقف رشد فروش در آمریکا و اروپا

وضعیت برخی از بازارهای مهم چندان امیدوار کننده نیست. با ادامه مکلات ناشی از تورم در آمریکا و اروپا، انتظار می‌رود که فروش خودرو در این مناطق ثابت بوده یا به درصدی بسیار ناچیز رشد کند. در ایالات متحده امریکا انتظار داریم که حجم فروش خودرو بیشتر از 14 میلیون خودرو نباشد. این در حالی است که تقاضا برای خودروهای الکتریکی و جدید بیشتر شده است؛ اما اکثر آمریکایی‌ها علاقه‌ای به استفاده از خودروهای الکتریکی به جای محصولات احتراقی ندارند.

در اروپا که هنوز درگیر جنگ اوکراین است؛ در رابطه با افزایش قیمت خودرو ابهاماتی مطرح می‌شود. بنابراین انتظار ما این است که رشد فروش خودرو در اروپا بیشتر از 3 درصد نباشد. علیرغم رونق بازار خودروهای الکتریکی در این کشور که ناشی از علاقه مردم و قیمت‌های رقابتی است؛ مصرفت کنندگان خرید خودروهای گران را دشوار ارزیابی می‌کنند.

روسیه، نقطه تاریک

روسیه و وضعیت اقتصادی آن را باید نقطه تاریک بازار خودرو در سال 2023 دانست. در سال 2022 حجم فروش خودرو در این کشور به میزان 65 درصد نسبت به سال 2021 کاهش یافت. در سال 2023 نیز پیش بینی می‌شود که ارقام همچنان کاهش باشد؛ اما نرخ متوسط آن بین 10 تا 15 درصد خواهد بود. با این حال هجوم خودروهای چینی به مسکو و شهرهای اطراف آن، شاید اوضاع را متفاوت کند.

در سال 2022 چه تعداد خودرو فروخته شد؟

در سال 2022 و بر اساس اعداد و ارقام، احتمالاً میزان فروش جهانی خودرو حدود 79,4 میلیون دستگاه یا 1,9 درصد کمتر از سال 2021 بود.

میزان فروش خودرو در سال 2023 چه قدر است؟

در سال 2023 و بر اساس سناریوهای گوناگون انتظار می‌رود که میزان فروش خودرو بین 79 تا 81 میلیون دستگاه باشد.

دسته بندی ها: تازه ها تیتر یک
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.