هر آنچه باید درباره بزرگ‌ترین و قدرتمندترین تراکتور جهان بدانید!
منتشر شده در ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۵
Tractor Big Bud 747-1

بیگ باد 747 بزرگ‌ترین و قدرتمندترین تراکتور جهان بوده و گواه کامل این موضوع است که آمریکایی‌ها پادشاه ساخت خودروهای عضلانی و غول پیکر هستند!

به گزارش خودروم، ساخت سریع‌ترین خودروی جهان توسط کمپانی‌های سوپر اسپرت ساز،  یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود؛ اما رقابت در این بخش بسیار زیاد بوده و هر چند وقت یکبار، خودروهای قدرتمندتر و سریع‌تری رونمایی می‌شوند و به همین خاطر شاید در آینده سوپراسپرتی سریع‌تر از بوگاتی شیرون رونمایی شده و جایگاه نخست سریع‌ترین سوپر اسپرت جهان را از آن خود کند. اما مقاله پیش روی شما به یک وسیله نقلیه کشاورزی اختصاص دارد؛ وسیله‌ای که توان رکوردشکنی در پیست‌های معروف جهان را ندارد؛ اما همه چیز سرعت نیست و گاهی اوقات قدرت یکی از فاکتورهای مهم محسوب می‌شود.

Tractor Big Bud 747-2

حتماً تاکنون ویدیوهای مرتبط به کامیون‌ها، وسایل نقلیه ساختمانی و ماشین آلات کشاورزی را دیده‌اید. اگر این ویدیوها واقعاً در ذهن شما تأثیرگذار باشند؛ قطعاً در رابطه با ماشین آلات کشاورزی ایده‌ای بکر را در ذهن شما خلق کرده و تراکتورها را با پتانسیلی مناسب برای ساخت خودروهایی بزرگ مورد توجه قرار داده‌اند. چون در کشوری مانند ایالات‌متحده آمریکا حداقل 166 میلیون هکتار زمین زراعی وجود دارد و این کشور پس از هندوستان با 180 میلیون هکتار زمین زراعی در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. بنابراین برای تردد و رسیدگی به حجم زیاد زمین‌های کشاورزی باید بزرگترین تراکتور جهان را ساخت و آمریکا درست به همین علت، بزرگترین و قدرتمندترین تراکتور جهان با نام بیگ باد 747 را (Big Bud 747) ساخته است. این تراکتور آنتونوف AN-225 جهان کشاورزی است!

بیگ باد 747 هنوز هم قدرتمندترین تراکتور جهان است

Tractor Big Bud 747-3

این تراکتور در سال 1977 توسط شرکتی به نام Northern Manufacturing ساخته شد. در آن زمان قرار بود بیگ باد 747 به موتوری 16 سیلندر دیزلی با قدرت 760 اسب بخار مجهز شود؛ اما پیشرانه‌ای 1,100 اسب بخاری برای آن انتخاب شد. این موتور یک پیشرانه 24 لیتری دیترویت دیزل بود و باید گفت که 3 برابر بزرگتر از یک بوگاتی ویرون 8 لیتری W16 با تعداد سیلندرهای برابر است. این موتور دو زمانه بود؛ سیستمی که اکنون بسیار کمتر از آن در محصولات جدید استفاده می‌شود. موتور دو زمانه بیگ بد 747 عملکرد عجیبی داشت و تنها با دو ضربه(یک حرکت به سمت بالا یا پایین پیستون در داخل سیلندر) حداکثر قدرت آن در دسترس بود. گشتاور موتور 4,067 نیوتن‌متر بوده و 3 برابر قدرتمندتر از پیشرانه یک سوپراسپرت مجهز به 2 سوپرشارژ و 2 توربوشارژ است. مخزن سوخت این تراکتور 1 هزار گالن نفت خام را در خود جای می‌دهد و حداکثر سرعت آن 12 کیلومتر بر ساعت است. این تراکتور 8,2 متر طول، 6 متر عرض و 4,2 متر ارتفاع دارد.

بیگ باد 747 بازنشسته شد

Tractor Big Bud 747-4

این تراکتور تا سال 1997 مشغول به کار بود و سرانجام پس از 20 سال برادارن ولیامز در مونتانا آن را خریدند. تراکتور قدرتمند بیگ باد 747 تا سال 2009 زمین‌ها را شخم می‌زد؛ اما در نهایت بازنشته شد. چون استفاده از آن در فصول مختلف سال برای شخم زدن زمان‌ها غیرضروری و غیراقتصادی بود و شرکت یونایتد کانادا که تایرهایی با قطر 2,4 متر را برای بیگ بد 747 می‌ساخت؛ اعلام ورشکستگی کرد و دیگر امکان تعویض لاستیک وجود نداشت.

بازگشت به کشاورزی!

در اواخر سال 2020 برادران ویلیامز موفق به تهیه تایرهایی جدید برای بیگ باد 747 شدند و اکنون پس از سال‌ها هر چند وقت یک بار، این تراکتور بزرگ مزرعه برادران ویلیامز با عرض 24 متر را با استفاده از گاوآهن اسکنه‌ای FRIGGSTAD شخم می‌زند. اگر چه بیگ باد 747 کارآمدترین تراکتور جهان نیست و حالا می‌توان جایگزین‌هایی با قدرت یکسان و وزن کمتر به جای آن انتخاب کرد؛ اما این تراکتور 50 تنی هنوز هم به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی جهان مورد توجه قرار دارد.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.