پنج ستاره ایمنی استرالیا برای بی وای دی یان پلاس
با وجود ضعف‌های جدی منتشر شده در ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۸
تست تصادف بی وای دی یان پلاس در ANCAP

بی وای دی یان پلاس موفق به دریافت پنج ستاره ایمنی از موسسه ANCAP استرالیا شد. اما ضعف‌های مهمی در بحث ایمنی این خودرو گزارش شده است.

به گزارش خودروم، بی وای دی یان پلاس (Yuan Plus) یا Atto 3 مورد ارزیابی موسسه ایمنی استرالیا موسوم به ANCAP قرار گرفت و 5 ستاره ایمنی دریافت کرد. موسسه مزبور چند نکته و ایراد ایمنی مهم را در یان پلاس گزارش کرده است.

موسسه ANCAP به رتبه‌بندی مستقل وسایل نقلیه عرضه شده در استرالیا و نیوزلند می‌پردازد. این موسسه از سال 1992 فعالیت کرده و رتبه‌بندی ایمنی خودروهای گوناگون را منتشر می‌کند. تست تصادف ANCAP بسیار نزدیک به یورو انکپ است. این آزمایش‌ها شامل بخش حفاظت از سرنشینان بزرگسال، حفاظت از سرنشینان کودک، عابر پیاده و کمک ایمنی است.

بی وای دی یان پلاس در بخش حفاظت از سرنشینان بزرگسال امتیاز 34,68 از 38 (91 درصد) را دریافت کرد. کارشناسان این موسسه می‌گویند که سرنشین یان پلاس در هنگام برخورد از روبرو تقریباً ثابت بوده است؛ اما در هنگام برخورد از کناره‌ها، به قفسه سینه راننده آسیب وارد می‌شود.

در بحث حفاظت از سرنشینان کودک، این خودرو 41,62 امتیاز را از 49 امتیاز (84 درصد) دریافت کرد. مشکل اصلی این قسمت عدم وجود صندلی کودک یکپارچه و ایزوفیکس در وسط ردیف عقب صندلی‌ها بود. ولی ANCAP می‌گوید که در طول آزمایش، آسیبی به سرنشینان کودک نرسید.

حفاظت از عابر پیاده ضعیف‌ترین بخش ایمنی بی وای دی یان پلاس است. در این بخش تنها 37,54 امتیاز از 54 امتیاز (69 درصد) دریافت شد. پشت کاپوت ضعیف بوده و احتمال برخورد با سر یک عابر پیاده در هنگام تصادف را دارد. حفاظت از پایین تنه عابر پیاده هم ضعیف بود. اما سیستم ترمز خودکار عملکرد خوبی دارد و از برخورد با عابران پیاده و دوچرخه ‌سواران جلوگیری خواهد کرد. این ویژگی باعث شد که یان پلاس با موفقیت این آزمون را پشت سر بگذارد.

در آخر هم این خودرو امتیاز 12.89 از 16 (80 درصد) را برای عملکرد سیستم‌های کمک ایمنی دریافت کرد. سامانه‌های مزبور به طور کلی و موثر فعالیت می‌کردند. اما نقطه ضعف اصلی عدم وجود سیستم نظارت بر راننده بود.

در هر حال یان پلاس با موفقیت آزمون تصادف ANCAP را پشت سر گذاشته و 5 ستاره ایمنی دریافت کرده است. این خودرو در چین با قیمت 29,455 دلار به فروش می‌رسد. نسخه بُرد بلند یان پلاس در استرالیا با قیمت 31,447 دلار معامله می‌شود. اخیراً این خودرو در آزمون تصادف یورو انکپ شرکت کرده و پنج ستاره ایمنی این موسسه اروپایی را دریافت کرده بود.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.