احتمال افزایش قیمت ها در بازار لوازم یدکی خودرو
منتشر شده در ۰۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۷

کاظمی سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی تهران، گفت: عامل تورم در بازار لوازم یدکی عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان است، ضمن اینکه در آینده نزدیک نیز باید انتظار مجدد افزایش قیمت قطعات را داشته باشیم.

به گزارش خودروم (khodrom.ir) و به نقل از خبرگزاری بازار، امروز هیات مدیره بازار لوازم یدکی تهران تغییر خواهد کرد و تیم جدید به زودی سکان هدایت مهم ترین بازار قطعات خودرو ایران را به دست خواهند گرفت. بازار لوازم یدکی تهران، یکی از موثرترین بازارهای حاکم در صنعت خودرو است. خودروسازان و قطعه سازان همواره در تلاش هستند که نفوذ بیشتری در این بازار به واسطه توسعه فروشگاه ها و نمایندگی ها ایجاد کنند. شاید تا پایان سال گذشته می توانستیم اعلام کنیم تنها بازاری که وزیر صمت و وزارت متبوعش قیمت گذاری دستوری در آن اعمال نکرده است، همین بازار بود. اما از ابتدا سال جاری علیرغم اجرا طرح قابل تمجید شناسایی کالا تقلبی، قیمت گذاری دستوری نیز وضع شده است. قیمت گذاری که به زعم فروشندگان و فعالان این بازار منجربه تغییرات لحظه ای بهای برخی از قطعات شده است. از سوی در فصل گرم سال افزایش خرابی و قیمت قطعات دامن مالکان را گرفته، اما تغییرات قیمت کابوسی برای تعمیر نیز ایجاد کرده است.

باتوجه به فشار فراوان وزارت صمت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و طرح شناسا کالا به صنف وارد شده است، بنابراین کیفیت قطعات نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. برخی از افراد سودجود در بازار قطعاتی را در گذشته توزیع کردند که کیفیت مناسبی نداشته، اما به دلیل بازرسی و پیگیری مداوم اتحادیه لوازم یدکی تهران میزان این قطعات کم کیفیت کاهش و افراد سودجو نیز مانند سابق توان عرضه محصول بی کیفیت را ندارند. این مورد را تاکید و تایید می کنم که به تازگی قطعات بی کیفیت در بازار توزیع نشده است.

افزایش قیمت قطعات سه دلیل دارد؛ نخست اینکه قیمت ارز افزایش قابل توجهی نسبت به ابتدا سال جاری داشته است. دوم اینکه بها مواداولیه و نهاده های تولید طی دو ماه گذشته چند درصدی تغییر یافته است. سوم اینکه در خصوص افزایش دستمزدها و هزینه بیمه و مالیات توضیح داده بودم، این دلایل در کنار هم سبب افزایش قیمت قطعات در روزهای اخیر نیز شده است. عامل تورم در بازار لوازم یدکی، تولیدکنندگان یا فروشندگان نیستند، بلکه عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان سبب افزایش قیمت ها شده است. ضمن اینکه در آینده نزدیک نیز باید انتظار مجدد افزایش قیمت قطعات را داشته باشیم.

اعضای هیات مدیره قبلی و فعلی که از امروز سکان را به دست می گیرند، مخالف طرح شناسایی هستند. زیرا بازار لوازم یدکی یک صنف رقابتی است که در اثر حضور تعداد فروشندگان قطعات، رقابت در صنف ما همچنان حکم فرما است. با رقابت تمام قطعات با کیفیت و قیمت معقول به فروش می رسد. همکاران ما نیز در بازار با سود سه یا چهار درصد معامله می کنند. اما چون مجلس شورای اسلامی طرح شناسایی کالا تقلبی را مصوب کرده است، آن را انجام و در اجرا نیز راهکار و کمک می کنیم.

منبع: خبرگزاری بازار

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.