تفاوت کوییک و کوییک R
دو برادر منتشر شده در ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۷
کوییک

کوییک و کوییک R به عنوان دو برادر هم رده در سطح قیمتی پایین بازار خودرو حضور دارند و با تفاوت‌های ناچیزی نسبت به یکدیگر به تولید می‌رسند.

به گزارش خودروم، این روزها نام کوییک را بیشتر از هر کدام از خودروهای صفر کیلومتر و اقتصادی موجود در ایران می‌شنویم. این خودرو که جایگزین تیبا و تیبا دو شده است؛ اکنون با اقبال مشتریان گروه خودروسازی سایپا مواجه شده و به همین خاطر این تولیدکننده بزرگ خودرو بخش اعظمی از خطوط تولید خود را برای ساخت و مونتاژ کوییک به خدمت گرفته است. اما کوییک چندین نسخه مختلف دارد و به همین خاطر ممکن است که خریداران این خودرو کمی گیج و سردرگم شوند. به همین خاطر بهتر دیدیم که در متنی به تفاوت کوییک و کوییک R اشاره کرده و کمی به متقاضیان این خودرو برای انتخاب بهتر نسخه مورد نظر آنها کمک کنیم.

لازم به ذکر است که شاید از نظر بسیاری از مخاطبین خودروم، تفاوت کوییک و کوییک R بسیار ناچیز و شاید غیرقابل ذکر باشد! اما باید توجه داشت که همین تفاوت‌های کوچک و به ظاهر ناچیز، زمینه اختلاف قیمتی بین 10 تا 40 میلیون تومانی را بین نسخه‌های مختلف کوییک فراهم کرده و متقاضیان آن را در تشخیص مدل انتخابی و خرید نهایی این خودرو با مشکل مواجه می‌کند. پس چنانچه قصد خرید کوییک را دارید و سوالاتی در مورد تفاوت نسخه‌های آن برای شما ایجاد شده است؛ برای یافتن پاسخ خود با خودروم و در این متن همراه باشید.

تفاوت ابعاد کوییک و کوییک R

کوییک

شاید اصلاً به چشم نیاید و تاکنون هیچکس به این نکته توجه نکرده باشد که کوییک و کوییک R از نظر ابعاد در تیپ‌های گوناگون با یکدیگر متفاوت دارند. کوییک در دو نسخه ST و ST-A با ابعاد 3,989، 1,678 و 1,532 میلی‌متر تولید شده و فاصله بین دو محور آن 2,412 میلی‌متر است. در حالی که کوییک R در دو نسخه ST و پلاس اتوماتیک با ابعاد 4,006، 1,678 و 1,532 میلی‌متر به تولید رسیده و فاصله بین دو محور آن 2,415 میلی‌متر است. پس تفاوت بسیار ناچیزی در ابعاد وجود دارد و کوییک R به فاصله چند میلی‌متر بزرگتر از کوییک معمولی است.

تفاوت وزن کوییک و کوییک آر

کوییک

کوییک و کوییک R حتی در وزن هم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. نسخه ST و ST-A کوییک معمولی به ترتیب 1065 و 1105 کیلوگرم وزن دارد. این در حالی است که وزن کوییک R در نسخه ST و پلاس اتوماتیک به ترتیب 1065 و 1120  کیلوگرم است. بنابراین باید گفت که تیپ‌های ST این خودروها از نظر وزن با یکدیگر برابرند اما تفاوت وزن 15 کیلوگرمی میان تیپ ST-A کوییک معمولی با تسپ پلاس اتوماتیک کوییک R دیده می‌شود.

تفاوت طراحی کوییک و کوییک R

کوییک

کوییک و کوییک آر هر دو بر پایه پلتفرم توسعه یافته پراید یا تیبا به تولید رسیده‌اند و از این نظر هیچ تفاوتی شاخص و قابل توجهی میان این دو وجود ندارد؛ جز آنکه کمی شاسی کوییک R تغییر کرده تا بتوان از گیربکس اتوماتیک در نسخه پلاس آن استفاده کرد. هر دو خودرو از نظر کلی شبیه به یکدیگر هستند. چراغ‌ها، دستگیره درب، خطوط روی کاپوت، سپر و… کاملاً مشابه با یکدیگر هستند؛ اما سایپا برای ایجاد تفاوت به سراغ رنگ رفته است! این شرکت کوییک R را به شکل دو رنگ تولید کرده و با استفاده از تم‌های متضاد رنگی سعی در ایجاد تفاوت در نمای ظاهری بیرون این خودرو دارد. اما علاوه بر این موضوع باید توجه داشت که کوییک R در تمام نسخه‌ها با رینگ‌های 14 اینچ آلومینیومی تولید می‌شود. این در حالی است که کوییک معمولی در نسخه ST از رینگ 14 اینچ فولادی و در نسخه ST-A از رینگ 14 آلومینیومی استفاده می‌کند.

تفاوت طراحی داخلی کوییک و کوییک آر

کوییک

کوییک و کوییک R در زمینه طراحی داخلی در مجموع تفاوت زیادی ندارند. تم کلی مورد استفاده در تمام کوییک‌ها یکسان بوده و شباهتی قابل توجه با تیبا دارد. اما برخی از تزئینات کوییک R مطابق با تم دو رنگ بیرونی آن انتخاب شده و مثلاً اگر کوییکی R دو رنگ سفید قرمز خریداری کنید؛ روی دستگیره درب و کنسول مرکزی با رنگ قرمز تزئین شده است. همچنین بسته به نوع تیپ انتخابی خریداران کوییک و کوییک R تزئینات مرتبط به فرمان، روکش صندلی، جانمایی برخی از دکمه‌ها و… تغییر خواهد کرد.

تفاوت مشخصات فنی

کوییک

در کوییک معمولی با تیپ ST از موتور 4 سیلندر خطی M15 با دریچه گاز مکانیکی و حجم 1503 سی‌سی به همراه گیربکسی 5 سرعته و دستی استفاده می‌شود. در تیپ ST-A از همان موتور به همراه دریچه گاز برقی و گیربکس اتوماتیک CVT استفاده شده و هر دو نسخه دارای استاندارد یورو پنج، 87 اسب بخار قدرت و 128 نیوتن متر گشتاور هستند. فرمان تیپ ST هیدرولیک و تیپ ST-A برقی است. سیستم تعلیق جلو و عقب به ترتیب مک فرسون و Torsion Beam بوده و ترمز جلو و عقب دیسکی خنک شونده و کاسه‌ای هستند. ظرفیت باک 41 لیتر است؛ اما مصرف سوخت ترکیبی به ازای 100 کیلومتر پیمایش در نسخه ST و ST-A به ترتیب 7,14 و 7,67 لیتر است.

در کوییک R در دو تیپ ST و پلاس اتوماتیک از همان موتور 4 سیلندر خطی M15 با حجم 1503 سی‌سی و قدرت 87 اسب بخار استفاده می‌شود. اما گشتاور تیپ ST و پلاس اتوماتیک به ترتیب 128 و 130 نیوتن متر است. در نسخه پلاس اتوماتیک از جعبه دنده اتوماتیک CVT و فرمان برقی استفاده می‌شود. اما در تیپ ST از جعبه دنده دستی با فرمان هیدرولیک استفاده شده است. سایر مشخصات مرتبط به سیستم تعلیق جلو و عقب به همراه ترمزها با کوییک معمولی برابر بوده و تنها در مصرف سوخت تفاوت دیده می‌شود. کوییک R تیپ ST و پلاس اتوماتیک به ترتیب در ازای پیمایش 100 کیلومتر مسافت 7,14 و 7,8 لیتر سوخت مصرف می‌کنند و ظرفیت باک آنها با یک لیتر افزایش نسبت به کوییک معمولی به 42 لیتر رسیده است.

تفاوت امکانات کوییک و کوییک آر

کوییک

کوییک معمولی در تیپ ST دارای امکاناتی نظیر سنسور پاک دنده عقب، سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، روف رک، نمایش دمای بیرون، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، ترمز ABS، توزیع نیروی الکترونیکی ترمز EBD، آینه‌های جانبی برقی و… است. اما در تیپ ST-A شاهد استفاده از سیستم استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید، نمایشگر 7 اینچی، دوربین دید عقب و نمایشگر سیستم کنترل فشار باد تایرها هستیم. کوییک R در تیپ ST امکاناتی مشابه با تیپ ST کوییک معمولی دارد؛ اما در تیپ پلاس اتوماتیک این خودرو شاهد استفاده از استارت دکمه‌ای، ورود به خودرو بدون کلید، چراغ رانندگی در روز، سیستم الکتریکی تنظیم هوای ورودی، صندلی‌های چرمی با خوت قرمز برای خودروهای با سقف قرمز، مولتی مدیا با نمایشگر 7 اینچی مجهز به دوربنی دید عقب، کف پایی و کفی صندوق سه بعدی، شیشه‌های دودی درب‌های جانبی عقب و درب پنجم، فرمان تایپ D چرمی با کلیدهای کنترل سیستم صوتی و باز شدن خودکار درب‌ها هنگام تصادف هستیم.

تفاوت کیفیت کوییک و کوییک R

کوییک

کوییک در مجموع از نظر کیفی در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد و مشتریان و خریداران آن مشکلات مختلفی در رابطه با تزئینات داخلی و عملکرد فنی آن گزارش کرده‌اند. اما میزان گزارش‌های یادشده در کوییک R کمتر است. علت آن را باید مونتاژ کوییک R در مجموع پارس خودرو دانست که با دقت بیشتری عملیات مونتاژ نهایی محصول را انجام داده و حتی کیفیت رنگ کوییک‌های خارج شده از خطوط تولید این خودروساز هم نسبت به سایر نمونه‌ها بهتر است.

نتیجه

تفاوت کوییک و کوییک R چندان زیاد و قابل توجه نیست. اما کوییک R از امکانات و کیفیت بهتری در مقایسه با کوییک معمولی برخوردار بوده و تمام این موارد را می‌توان توجیهی مناسب برای وجود اختلاف قیمتی میان آنها دانست. در هر صورت کوییک با هر نوع و تیپی که باشد؛ یک خودروی اقتصادی بوده و علت استقبال از آن هم همین موضوع است. کوییک هم اکنون در سطح قیمتی خود بی رقیب بوده و تنها پژو پارس را پیش روی خود می‌بیند.

امکانات کدام کوییک بیشتر است؟

از نظر امکانات کوییک پلاس اتوماتیک در جایگاه بهتری نسب به نسخه ST کوییک R و نسخه ST و ST-A کوییک معمولی قرار دارد.

کیفیت کدام کوییک بهتر است؟

در مجموع از نظر کیفیت، کوییک در سطح پایینی قرار دارد و خریداران آن مشکلات متعددی را گزارش می‌کنند. اما کوییک‌ R تولیدی پارس خودرو نسبت به کوییک معمولی سایپا وضعیت بهتری دارد.

دسته بندی ها: تازه ها تیتر یک
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.