پرواز اکسپنگ Huitian X3، جدیدترین ماشین پرنده چین
تحقق یک رویا منتشر شده در ۰۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۰

اکسپنگ با موفقیت دومین خودروی پرنده خود به نام Huitian X3 را آزمایش کرد.

به گزارش خودروم، ظاهراً نسخه نهایی و آزمایشی اکسپنگ Huitian X3 به عنوان جدیدترین ماشین پرنده چینی‌ها آماده شده است. این ماشین پرنده از یک مولتی روتور توزیع شده استفاده می‌کند که به طور کلی برای حرکت روی زمین و هوا طراحی شده است. در هوآشن ایکس3 یا Huitian X3 برخلاف نسخه پیشین خودروی پرنده اکسپنگ، از چند روتور با قابلیت تاشوندگی استفاده می‌شود.

استفاده از چند روتور هم از نظر ایمنی و قابلیت اطمینان پذیری بهتر بوده و هم با توجه به اندازه کوچک روتورهای جدید، به کارگیری خودرو آسان‌تر خواهد بود. البته استفاده از مولتی روتورهای توزیع شده، روی ظاهر ماشین پرنده اکسپنگ Huitian X3 هم تاثیر گذاشته است. ولی براساس طرح‌های تایید نشده؛ احتمالاً نمونه تولیدی ساختار بهینه‌تری دارد.

ماشین پرنده اکسپنگ Huitian X3

تا زمانی که قصد استفاده از توان پرواز در این ماشین پرنده را نداشته باشید؛ روتورها در محفظه‌ای در بالای خودرو قرار دارند و آزادانه می‌توانید با این ماشین در جاده‌های معمولی رانندگی کنید. اگر قصد پرواز داشتید؛ روتورها به آرامی باز شده و ماشین پرنده، آماده پرواز خواهد بود. البته پرواز با این خودرو به مقررات دولتی و شرایط محیطی بستگی دارد و صرفاً برای مسافت‌های کوتاه و با ارتفاع کم می‌توان از قابلیت پروازی اکسپنگ Huitian X3 استفاده کرد.

ماشین پرنده اکسپنگ Huitian X3

نمونه آزمایشی دومین ماشین پرنده اکسپنگ با موفقیت اولین پرواز خود را انجام داده و اولین ماشین پرنده عمود پرواز واقعی جهان با وزن 2 تن است. رئیس اکسپنگ در ژئن امسال گفته بود: «بسیاری از مردم گمان می‌کنند که امکان ساخت ماشین پرنده وجود ندارد؛ برای متقاد کردن آنها یک راه وجود دارد و آن هم ساختن یک ماشین پرنده واقعی است. ما انتظار توسعه این خودرو با این سرعت را نداشتیم؛ چون ساخت یک ماشین پرنده با وزن 2 تن کار ساده‌ای نیست».

قدرت مورد نیاز برای بلند شدن عمودی این خوردو، 10 تا 15 برابر قدرت مورد نیاز برای رانندگی روی زمین بوده و این یعنی به سامانه‌ای بسیار قدرتمند نیاز دارید. در حال حاضر هیچ محصول صنعتی بالغی در حوزه خودرو وجود ندارد که اکسپنگ برای ساخت ماشین پرنده خود از آن الگوبرداری کند. این یعنی تیم تحقیقاتی اکسپنگ تنها به مطالعات خود متکی است.

ماشین پرنده اکسپنگ Huitian X3

قطر روتور این خودرو 3.5 متر است و باید واکنش سریعی در برابر چالش‌های پروازی داشته باشد. این چیزی است که در اولین ویدیو از پرواز آزمایشی اکسپنگ Huitian X3 مشهود بوده و روند بلند شدن، حرکت در هوا و… به خوبی صورت می‌گیرد.

اکسپنگ به مبحث ایمنی هم توجه داشته و استانداردهای ایمنی ماشین پرنده جدید آنها هم سطح با هواپیماهای مسافربری غیرنظامی است و از سامانه‌های پشتیبانی باتری، موتور و کنترل پرواز استفاده می‌شود. هنگام افت عملکرد سیستم اصلی، به فاصله یک میلی ثانیه، سامانه دوم جایگزین می‌شود. حتی اگر یکی از موتورهای از کار بی‌افتد، ماشین پرنده تعادل خود را حفظ کرده و می‌توان به راحتی آن را کنترل کرد.

در هر صورت اکسپنگ Huitian X3 فعلاً در حال آزمایش بوده و در آینده‌ای نه چندان دور با بهبود امنیت و ایمنی این ماشین پرنده، شاهد فروش و پرواز آن در آسمان خواهیم بود.

 

 

Huitian X3 چیست؟

یک ماشین پرنده با وزن 2 تن است که به عنوان دومین خودروی پرنده اکسپنگ با موفقیت آزمایش شده است.

Huitian X3 ایمن است؟

اکسپنگ به مبحث ایمنی هم توجه داشته و استانداردهای ایمنی ماشین پرنده جدید آنها هم سطح با هواپیماهای مسافربری غیرنظامی است و از سامانه‌های پشتیبانی باتری، موتور و کنترل پرواز استفاده می‌شود.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.