توقف تولید فورد فیستا از سال 2023
وداع با اسطوره منتشر شده در ۰۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۳
فورد فیستا

فورد پس از 47 سال تولید مدل فیستا را متوقف خواهد کرد.

به گزارش خودروم، به نظر می‌رسد که گزارش‌های منتشر شده توسط برخی منابع خبری پیرامون توقف تولید فورد فیستا از سال 2023 درست بوده و این خودرو از ژوئن 2023 دیگر تولید نمی‌شود. فیسا یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های موجود بر روی خطوط تولید کمپانی فورد با این شرکت خداحافظی کرده و نسخه تمام الکتریکی کراس‌اوور پوما جایگزین آن می‌شود. پوما از سال آینده در شهر کلن آلمان مونتاژ خواهد شد. فورد برای خداحافظی از فیستا و پیش نمایشی از جایگزین بدون آلاینده آن، یک ویدیو دو دقیقه‌ای منتشر کرده است.

فیستا 47 سال و با 9 نسل مختلف به فروش رسید. این خودرو اکنون آخرین روزهای تولید را در شهر کلن آلمان سپری می‌کند و به گفته فورد تنها نسخه پنج درب این هاچبک تا تابستان سال آینده به تولید می‌رسد. تمام سفارشات مشتریان تحویل داده می‌شود و فورد تا زمان پاسخ به تمام تعهدات خود فیستا را تولید می‌کند. هاچبک فیستا ST هم در سال 2023 خداحافظی خواهد کرد.

پایان تولید فیستا نشان دهنده پایان تولید پیشرانه‌های احتراقی در یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های فورد در خارج از خاک آمریکا است. کارخانه کلن به یک مجموعه الکتریکی تبدیل می‌شود و پوما برقی از سال آینده در آنجا به تولید خواهد رسید. فورد می‌خواهد که تا شش سال آینده نزدیک به 1,2 میلیون خودروی الکتریکی در این کارخانه تولید کند. تولید موتور سه سیلندر 1 لیتری اکوبوست فورد هم برعهده کارخانه کرایووا در رومانی خواهد بود.

فورد فیستا اصلی در سال 1976 عرضه شد و از آن زمان تاکنون بیش از 18 میلیون دستگاه از این هاچبک در سراسر جهان به فروش رسیده‌اند. فیستا حداقل در 13 کشور مختلف در سراسر جهان از جمله، انگلستان، اسپانیا، مکزیک، آرژانتین، برزیل، آفریقای‌جنوبی و… به تولید رسیده بود.

قطعاً خروج یکی از مهم‌ترین خودروهای فورد از خطوط تولید این شرکت بسیار غم‌انگیز است؛ اما این خودروساز مطمئن است که آینده متعلق به پیشرانه‌های الکتریکی است و می‌خواهد همه چیز را با سرعتی فراوان برای عصر خودروهای برقی آماده کند. به همین خاطر هم فورد تا سال 2024 کمتر از سه خودروی سواری کاملاً الکتریکی و چهار وسیله نقلیه تجاری الکتریکی در اروپا عرضه می‌کند.

در اوایل سال جاری، تولید فورد موندئو، یکی از محبوب‌ترین مدل‌های کلاس D اروپا متوقف شده بود. فورد می‌گوید از سال 2026 این خودروساز یک مدل پلاگینی یا تمام الکتریکی در تمام سطوح در اختیار خواهد داشت. گفتنی است که فعلاً جانشینی برای موندئو معرفی نشده چون هنوز هم در چین به عنوان یک مدل کاملاً متفاوت و فیس لیفت به فروش می‌رسد.

زمان توقف تولید

تولید فورد فیستا از ژوئن سال 2023 متوقف می‌شود

جایگزین

فورد پوما الکتریکی به عنوان جایگزین فیستا در کارخانه کلن آلمان مونتاژ می‌شود

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.