فروش سهام مزدا در روسیه به قیمت 1 یورو !
خروج ادامه دارد منتشر شده در ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۰
فروش سهام مزدا در روسیه به قیمت 1 یورو

مزدا سهام مشترک خود با شرکت سولرز روسیه را فروخته و بازار این کشور را ترک می‌کند.

به گزارش خودروم، خروج خودروسازان مختلف از روسیه هنوز هم ادامه دارد؛ زیرا مزدا آخرین برندی است که از میان مجموعه‌ای از خودروسازان مختلف، تولید خود در این کشور را متوقف کرده است. این شرکت با صدور یک بیانه مطبوعاتی در مورد آخرین نتایج مالی خود از تصمیم مشترک برای فروش سهام خود در سرمایه‌گذاری مشترک و 50 به 50 درصدی به خودروساز روسی Sollers خبر داد. شرکت مزبور قرار است که نیمی از سهام شرکت MSMR را تنها به پرداخت مبلغ 1 یورو خریداری کند!

با این حال و علی‌رغم خداحافظی مزدا با روسیه؛ با توجه به مفاد قرارداد فی ما بین، مزدا می‌تواند در طول سه سال آینده و هر زمان که بخواهد، دوباره سهام خود را با پرداخت مبلغ 1 یورو خریداری کند. مشابه این تصمیم را در اوایل سال جاری، رنو و نیسان گرفته و هر دو سهام خود در یک سرمایه‌گذاری مشترک را بدون دریافت هیچ وجهی فروختند؛ اما دروازه‌های روسیه برای بازگشت آنها باز خواهد ماند.

در گزارش مالی مزدا، این شرکت از زیان هنگفت 12 میلیارد ینی خود یعنی تقریباً 85,6 میلیون دلاری در بازار روسیه خبر می‌دهد. به گفته این کمپانی، تصمیم به فروش سهام مشترک مزدا در فوریه 2022 و به دلیل حمله به اوکراین گرفته شده است. این خودروساز ژاپنی در ماه مارس ارسال قطعات به MSMR را متوقف کرده بوده و یک ماه بعد نیز به طور کامل به فعالیت خود پایان داد. البته مذاکراتی بین دو طرف برای ادامه همکاری انجام شد؛ اما مزدا راهی جز خروج از بازار روسیه پیدا نکرد.

شرکت مشترک ژاپنی و روسی Mazda Sollers Manufacturing Rus از اکتبر 2012 با ظرفیت تولید سالانه 50 هزار خودرو در ولادی وستوک راه‌اندازی شد. محصولات آن شامل شاسی‌بلندهای CX-5، CX-30 و CX-9 به همراه 6 سدان دیگر بود. سال گذشته مزدا 1,8 درصد از بازار روسیه را به دست آورد.

تصمیم مزدا برای فروش سهام خود در جوینت ونچر MSMR به معنای پایان کار کارخانه ولادی وستوک نیست؛ چون سخنگوی شرکت سولرز به رویترز گفته است که فعالیت این کارخانه در سال 2023 با تولید مدل‌های جدید از سر گرفته می‌شود.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.