پورشه ارزشمندترین خودروساز اروپا شد
با عبور از فولکس واگن منتشر شده در ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۰
لوگو پورشه

با عرضه اولیه سهام خودروساز مطرح و آلمانی پورشه در بورس، این برند به ارزشمندترین خودروساز اروپا تبدیل شد و فولکس واگن را پشت سر گذاشت.

به گزارش خودروم، پورشه در اواخر ماه گذشته عرضه عمومی سهام خود در بورس آلمان را آغاز کرد. این اتفاق یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ خودروسازی در اروپا بود و خودروساز مطرح آلمانی کاملاً موفق عمل کرد؛ زیرا پورشه با عبور از فولکس واگن به ارزشمندترین خودروساز اروپا تبدیل شد.

ارزش یک سهم از سهام پورشه به 90,56 دلار رسیده و مجموع ارزش سهام این خودروساز 82,77 میلیارد دلار است. این رقم باعث شد که برند فولکس واگن با ارزش 75,8 میلیارد دلار، جایگاه خود را از دست داده و پورشه رتبه یک با ارزش‌ترین خودروساز اروپایی شود.

جایگاه سوم با ارزش 55,70 میلیارد دلار در اختیار مرسدس‌بنز بوده و بی‌ام‌و و استالنتیس به ترتیب با ارزش 46,26 و 38,66 میلیارد دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

هنگام ورود پورشه به بورس آلمان، در روز اول قیمت سهام آن 80,34 دلار تعیین شد و مجموع ارزش آن 73,03 میلیارد دلار بود. ارزش سهام این کمپانی در اوایل هفته به 78.88 دلار کاهش یافت؛ اما به یکباره ارزش سهام این خودروساز مطرح به 88,65 دلار رسید و فولکس واگن را پشت سر گذاشت.

عرضه اولیه سهام پورشه 18,99 میلیارد دلار سرمایه را وارد خزانه آن کرد که البته نیمی از آن در اختیار شرکت مادر پورشه یعنی کمپانی فولکس‌واگن خواهد بود.

ارزش بالای پورشه، این برند را بعد از Linde، SAP، Deutsche، Telekom و زیمنس به پنجمین شرکت با ارزش آلمان تبدیل کرد و به گزارش رویترز اکنون این خودروساز بیست و پنجمین شرکت با ارزش بورس در اروپا است.

پورشه یکی‌دیگر از خودروسازان لوکس اروپایی است که سهام آن عرضه عمومی شد. پیش از این در سال 2015 بخشی از سهام فراری عرضه عمومی شده بود. در ابتدا عرضه سهام فراری به خوبی پیش نرفت؛ اما با گذشت زمان به بازدهی عالی رسید. تقاضا برای خرید سهام خودروسازان لوکس به دلیل چالش‌های اقتصادی ادامه یافته و این رخداد در مورد سوپراسپرت سازانی مانند پورشه و فراری بسیار زیاد اتفاق می‌افتد.

ارزش سهام دائماً در حال افزایش و کاهش است؛ بنابراین فولکس‌واگن می‌تواند به پیشتازی در آینده امیدوار باشد. پورشه برندی قدرتمند در بین خودروسازان اروپایی بوده و در برابر افزایش میزان هزینه کرد مشتریان خود با واکنشی مثبت، همه احتیاجات آنها را فراهم می‌کند.

پورشه در حال حاضر با تغییرات صنعتی مواجه بوده و با عرضه اولیه سهام خود می‌خواهد با دست پُر از چالش‌های مختلف عبور کند.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.