گرمکن کمربند ایمنی ZF معرفی شد
افزایش 15 درصدی دما منتشر شده در ۱۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰
گرمکن کمربند ایمنی

کمپاین ZF در نمایشگاه CES 2023 از کمربند ایمنی گرم شونده یا گرمکن کمربند ایمنی برای خودروهای الکتریکی رونمایی کرده است.

به گزارش خودروم، چندین دهه قبل ولوو کمربند ایمنی سه نقطه‌ای را اختراع کرد و این کمربندها سیر تحولی طولانی را طی کرده‌اند. برخی نیز به سراغ کیسه‌های هوا رفته و آنها را درون خودرو قرار دادند. اما ZF ایده جدیدی دارد. اکنون بیاد به گرمکن کمربند ایمنی نگاه کنید! کمربندی که همان شور که از نام آن پیدا است؛ یک مربند ایمنی با قابلیت گرم شوندگی است. این کمربند برای خودروهای الکتریکی در نظر گرفته شده تا کارایی آنها در هوای سرد را بیشتر کند. در حقیقت فرض بر این است که با استفاده از کمربند حرارتی انرژی کمتری از طرف باتری‌ها برای گرم کردن کابین استفاده می‌شود.

گرمکن کمربند ایمنی

در هر حال به نظر می‌رسد که این ویژگی بی فایده باشد و ما چیزی را شاهد باشیم که در مورد گرمکن فرمان شنیده‌ایم. در هر حال ZF با اعداد و ارقام ثابت می‌کند که در یک خودروی الکتریکی و در صورت استفاده از گرمکن کمربند ایمنی، می‌توان دما را تا 15 درصد افزایش داد. اجزائی به عنوان گرمکن داخلی در درون کمربند ایمنی قرار دارد تا گرمای یکنواختی ایجاد کنند. البته به ضخامت بافت کمبرند و به حداقل رساندن آن نیز توجه شده است.

گرمکن کمربند ایمنی

با استفاده از حدود 70 وات برق کمربندهای ایمنی گرم شونده تا 40 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند. به گفته ZF گرمکن کمربند ایمنی باعث از بین رفتن کارکرد کمربند نشده و مانند یک کمربند ایمنی معمولی است. این یعنی برای استفاده از آن نیاز به اعمال تغییرات خاص و ویژه‌ای نخواهد بود. اجزاء و المنت‌های الکترونیکی در زمان ساخت کمربند در درون آن قرار گرفته و محل قرار گیری عناصر آن برای مدارهای گرمایش الکتریکی به گونه‌ای است که تداخلی با نحوه عملکرد غلتک‌ها نداشته و سطح ایمنی همانند گذشته یکسان و بدون تغییر خواهد ماند.

گرمکن کمربند ایمنی

لازم به ذکر است که گرمکن کمربند ایمنی یا کمربند ایمنی گرم شونده نوآوری جدید به حساب نمی‌آید؛ چون فورد در سال 2018 پتنتی در USPTO شامل سندی 31 صفحه‌ای ثبت کرده و جزئیات و نحوه عملکرد این فناوری را شرح داده بود. البته چندین تغییر و دگرگونی میان اختراع ZF و فورد دیده می‌شود؛ اما تا حد زیادی شبیه به یکدیگر هستند. یکسال بعد از فورد، مرسدس بنز در خودروی آزمایش ایمنی مدل GLE از کمربندهای ایمنی گرم شوند استفاده کرد.

گرمکن کمربند ایمنی

هنوز مشخص نیست که آیا خودروسازان قصد استفاده از این نوآوری را داند یا خیر، اما اگر واقعا کارایی لازم در گرمکن کمربند ایمنی وجود داشته باشد؛ انتظار می‌رود که بزودی در برخی از خودروهای الکتریکی لوکس از این فناوری استفاده شود.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.