نفربر زرهی پاندور 2 را بشناسید
بروزرسانی برای پیروزی منتشر شده در ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۰

نفربر زرهی پاندور 2 (Pandur II) را نسخه ارتقاء یافته، موفق و تجاری نفربر زرهی پاندور می‌دانند و در ادامه نگاهی کوتاه به مشخصات آن می‌اندازیم.

به گزارش خودروم، نفربر زرهی پاندور 2 (Pandur II) را نسخه ارتقاء یافته، موفق و تجاری نفربر زرهی پاندور می‌دانند. این خودروی زرهی به عنوان یک سرمایه‌گذاری خصوصی توسط شرکتی اتریشی به نام Steyr-Daimler-Puch توسعه یافته است.

پاندور 2 در نسخه‌های 6 یا 8 چرخ متحرک قابل سفارش‌گذاری بود و اکنون تعداد زیادی از آنها مشغول خدمت در ارتش کشور اتریش هستند. پرتغال در سال 2005 حدود 260 دستگاه نسخه 8 چرخ متحرک پاندور 2 را سفارش داد؛ ولی تنها 166 دستگاه تحویل این کشور شد و سفارش مربوط به 94 دستگاه باقی مانده در سال 2012 لغو گردید.

نفربر زرهی پاندور 2

نفربر زرهی پاندور 2 در پرتغال از نظر ظاهری کمی متفاوت بود و نسبتاً موفق ظاهر شد. به همین خاطر جمهوری چک در سال 2006 دست به کار شده و 199 دستگاه از آن را سفارش داد؛ ولی این کشور بعدها تعداد سفارش را به 107 دستگاه کاهش می‌دهد.

پاندور 2 انواع مختلفی دارد و می‌توان نسخه های مختلفی از سیستم‌های مرتبط به برجک را روی آن نصب کرد. نسخه پایه این خودروی نظامی به عنوان یک نفربر زرهی 6 چرخ متحرک با توان حمل سه خدمه و شش سرباز طراحی شده است.

زره فولادی این نفربر در برابر گلوله‌های 7,26 میلی‌متری مقاومت می‌کند. در صورت سفارش می‌توان زرهی مستحکم‌تر برای پاندور 2 در نظر گرفت و آن را در برابر گلوله‌های 14,5 میلی‌متری مقاوم کرد. همچنین امکان سفارش آسترهای اسپال و حفاظت پیشرفته در برابر مین هم وجود دارد.

کف نسخه پایه این خودرو صاف بوده و به همین خاطر مقاومت خوبی در برابر انفجار مین ندارد؛ با این حال کف نمونه‌های ارتش جمهوری چک  به شکل 8 است. این تغییر در حالی رخ می‌دهد که در نسخه معمولی کف به شکل V طراحی شده است. اشکال مزبور هر کدام به میزان مشخصی از آسیب سرنشینان در برابر انفجار مین محافظت می‌کنند. همچنین سیستم‌های حفاظتی NBC و اطفاء حریق اتوماتیک نیز به شکل سفارشی به مشتریان عرضه می‌شود.

روی برجک می‌توان سلاح‌های مختلفی قرار داد و حتی آن را به کالیبر 90 میلی ‌تری مسلح نمود. در نسخه 8 چرخ متحرک نفربر زرهی پاندور 2 علاوه بر حمل 12 سرباز، امکان تجهیز این خودروی نظامی به سلاح‌هایی با کالیبر 105 میلی‌متری هم وجود دارد.

فاصله محوری پاندور 2 نسبت به نسل پیشین آن بیشتر شده است. در این نفربر زرهی از موتور دیزلی کامینز ISC با قدرت 285 اسب بخار در تمام نمونه‌های 6 یا 8 چرخ متحرک استفاده می‌شود. البته در صورت سفارش مشتریان، امکان نصب موتوری با قدرت 400 اسب بخار وجود دارد.

نفربر زرهی پاندور 2

این نفربر زرهی کاملاً دو زیست بوده و به دو جت برای حرکت در آب مجهز شده است. همچنین امکان حمل پاندور 2 با هواپیمای ترابری C-130 Hercules وجود دارد.

پاندور 2 در انواع خمپاره‌انداز، شناسایی، دیده‌بانی، حمل‌بار، آمبولانس، پشتیبانی، مهندسی، آموزشی، جنگی پیاده نظام، فرماندهی و آتش نشان عرضه شده است. نسخه پشتیبانی آتش این خودرو به دو نوع برجک مجهز می‌شود. نسخه اول برجکی دو نفره با امکان نصب سلاح‌های 105 میلی‌متری کاملاً تثبیت شده دارد. نوع دیگر نیز برجکی از نوع Oto Melara Hitfact دارد و به سلاحی 105 میلی‌متری مجهز شده است.

لازم به ذکر است که نمونه‌ای تولیدی و 8 چرخ متحرک از پاندور 2 به نام Krpan با 55 درصد داخلی‌سازی توسط اسلوونی ساخته شد. در ابتدا قرار بود که این نفربر جایگزین نمونه‌های قدیمی موجود در ارتش اسلوونی شود؛ اما در نهایت رقابت را به پاتریا AMV واگذار کرد.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.