نفربر زرهی پاندور را بشناسید
نبرد به روش اتریشی! منتشر شده در ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۸
نفربر زرهی پاندور

در این محتوا به یکی از خودروهای نظامی ارتش اتریش به نام نفربر زرهی پاندور نگاهی انداخته و به برخی از ویژگی‌های آن اشاره می‌کنیم.

به گزارش خودروم، نفربر زرهی پاندور یا Steyr-Daimler-Puch Pandur یک خودروی نظامی 6 چرخ متحرک (در جاده 4 چرخ متحرک) بوده و از آن می‌توان برای انجام ماموریت‌های گوناگون استفاده کرد.

این نفربر زرهی برای انجام طیف گسترده‌ای از عملیات‌های رزمی توسعه یافته و اجزاء آن با سایر خودروهای نظامی در سطوح دیگر، مشابهت‌های فراوانی دارد.

نفربر زرهی پاندور

اولین نمونه از نفربر زرهی پاندور با یک سرمایه‌گذاری خصوصی توسعه یافت و وارد ارتش اتریش شد.

نسخه پایه نفربر زرهی پاندور فاقد برجک است؛ اما روی بدنه آن دریچه‌هایی برای شلیک مستقیم از داخل نفربر طراحی شده و به غیر از دو درب عقب آن که برای ورود و خروج در نظر گرفته شده؛ سرنشینان می‌توانند از دریچه‌های سقفی نیز بهره ببرند.

نفربر زرهی پاندور

بعد از به کارگیری نسخه‌های اولیه پاندور در ارتش اتریش، این کشور در سال 1994 نسخه تولیدی آن را برای انجام وظایف سازمان ملل متحد سفارش داد. این نسخه در قسمت عقب و برای افزایش فضا به منظور حمل 8 سرباز، سقفی برآمده داشت و به یک سلاح سنگین 12,7 میلی متری Browning M2 مجهز شده بود.

سلاح مزبور در نفربر زرهی پاندور روی گنبد فرماندهی قرار داشت که در سفارشات اولیه تنها 68 دستگاه پاندور به آن مجهز شده بودند. پس از موفقیت اولیه این سلاح و گنبد فرماندهی، سایر پاندورها نیز به آن تجهیز شدند.

نفربر زرهی پاندور

نسخه های بالاتر پاندور به برجک مجهز بوده و توان تجهیز به مسلسل 12,7 و یک مسلسل 7,62 میلی‌متری را دارد.

این در حالی است که نسخه دیگری از نفربر پاندور برجکی دو نفره دارد و از توپ 30 میلی‌متری ساخت شرکت اسلحه سازی موزر آلمان استفاده می‌کند.

نسخه پشیتبانی آتش نفربر پاندور به انواع مختلف سلاح‌های 90 میلی‌متری برای پشتیبانی از واحدهای شناسایی زرهی تجهیز شده است.

در واقع بدنه فولادی و قدرتمند پاندور آن را برای ایفاء نقش‌های گوناگون در جبه‌های نبرد آماده ساخته و در نسخه‌های مختلف آن می‌توان از خمپاره انداز 81 میلی‌متری، موشک ضد تانک هدایت شونده و… استفاده کرد.

موتور نفربر زرهی پاندور  Steyr WD دیزل با قدرت 260 اسب بخار بوده و با یکبار سوخت‌گیری کامل قادر به پیمایش مسافتی معادل با 700 کیلومتر خواهد بود.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.