صادرات 500 هزار خودرو بدون آلاینده چینی در 10 ماه
به لطف توسعه بنادر منتشر شده در ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۶
صادرات چین

خودروسازان چینی در 10 ماه نخست سال 2022 بیش از 500 هزار خودرو NEV صادر کرده و 96,7 درصد رشد نسبت به سال گذشته دارند.

به گزارش خودروم، در 10 ماه گذشته، چین در مجموع 499 هزار وسیله نقلیه پاک موسوم به NEV را صادر کرده و این رقم نسبت به سال گذشته 96,7 درصد افزایش یافته است. عملکرد 10 ماه سال 2022 به تنهایی از مجموع حجم صادرات 310 هزار دستگاهی NEVها در سال 2021 بهتر بود. با توجه به شتاب سریع خودروسازان چینی، انتظار می‌رود که حجم صادرات خودروهای چینی تا پایان سال جاری میلادی به 3 میلیون دستگاه رسیده و این کشور به دومین صادرکننده بزرگ خودرو در جهان تبدیل شود.

واژه NEV به شکل گسترده در چین به کار گرفته شده و شامل خودروهای PHEV، BEV و EREV می‌شود. باید توجه داشت که MHEVها و HEVها جزء NEVها نیستند. چینی‌ها در ماه اکتبر 762 هزار دستگاه NEV تولید کرده و 714 هزار دستگاه از آنها را فروخته‌اند. این رقم به ترتیب نشان دهنده رشد 87,6 و 81,7 درصدی سالانه است. براساس گزارش CAAM در ده ماهه نخست سال جاری، مجموع تولید و فروش NEV در چین به ترتیب 5,485 و 5,280 میلیون دستگاه بوده است.

صنعت ساخت NEV چین رشد سریعی را تجربه می‌کند. در سال 2021 نرخ نفوذ بازار NEVها 13,4 درصد بود. در 10 ماهه نخست سال جاری، این میزان به 24 درصد رسید. همچنین بی وای دی در مجموع 3 میلیون NEV تولید کرده است. این خودروساز تنها در یک سال میزان تولید خود را از 1 میلیون دستگاه به دو میلیون دستگاه رساند و در 6 ماه هم توانست حجم تولید NEVهای خود را از 2 میلیون دستگاه به 3 میلیون دستگاه برساند.

موفقیت تجارت بین‌المللی چین وابسته به توسعه زیر ساخت‌های کشتیرانی این کشور است. از ابتدای سال جاری، بیش از 100 مسیر تجاری بین‌المللی جدید به بنادر بزرگ ساحلی چین افزوده شده است. به عنوان مثال در ماه نوامبر، بندر شیامن نوزدهمین و بیستمین مسیر جدید کشتیرانی ‌بین‌المللی خود را فقط در سال 2022 ایجاد خواهد کرد. مسیر نوزدهم مستقیماً به بندر سورابایا و بندر جاکارتا در اندونزی خواهد رفت و طول سفر تنها 9 روز خواهد بود. بندر چینگدائو هم در سال جاری مسیری برای دسترسی به خاورمیانه ایجاد کرد و اکنون مستقیماً با بندر خلیفه در ابوظبی در ارتباط خواهد بود.

در 13 سپتامبر بیش از 10 هزار خودروی الکتریکی سایک از اسکله هایتونگ در شانگهای به بازار اروپا صادر شد. در 26 سپتامبر هم اولین گروه از خودروهای پاک کمپانی دانگ فنگ به نروژ صادر شدند.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.