پایان همکاری ریویان و مرسدس بنز بعد از سه ماه
ساز ناکوک! منتشر شده در ۲۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰
ریویان و مرسدس بنز

ریویان از ادامه همکاری با مرسدس بنز برای ساخت ون‌های الکتریکی صرف نظر کرد و دو خودروساز تمام برنامه‌های مشترک خود را متوقف می‌کنند.

به گزارش خودروم، در حال حاضر همکاری میان مرسدس بنز و ریویان متوقف شده است. این دو خودروساز امروز اعلام کردند که برنامه‌های خود برای ساخت ون‌های الکتریکی مشترک در اروپا را متوقف می‌کنند. این دو در ابتدا ماه سپتامبر تفاهم نامه‌ای امضاء کردند که به موجب آن یک ون برای هر یک از برندهای مزبور ساخته می‌شد.

حالا مدیرعام ریویان معتقد است که بهترین کار برای آنها تمرکز بر روی فعالیت‌های تجاری فعلی با رویکرد مصرف کنندگان بوده و موارد یادشده را جذاب‌ترین فرصت‌های کوتاه مدت موجود برای به حداکثر رساندن ارزش‌ها برای نشان این خودروساز می‌داند. ماتیس گایزن، رئیس بخش ون‌های مرسدس بنز نیز گفته است که رفتار ریویان را درک کرده و به آن احترام می‌گذارند. با این حال برنامه‌های مرسدس بنز با تاخیر مواجه نمی‌شود. به گفته او، بنز با سرعت استراتژی برقی سازی خود را بدون هیچ تغییری ادامه می‌دهد؛ زیرا این خودروساز همچنان برای ساخت کارخانه جدید تولید خودروهای الکتریکی در لهستان به عنوان اولین کارخانه اختصاصی ون‌های برقی خود متعهد است.

دو شرکت یادشده در حالی همکاری با یکدیگر را متوقف کردند که درب‌های پیشرفت برای هیچ کدام از آنها بسته نیست.  این دو امیدوار بودند که با همکاری یکدیگر، هزینه‌های تولید ون‌های الکتریکی را برای مالکان وسایل نقلیه تجاری کاهش داده و میزان سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مرتبط به این بخش را بین خود تقسیم کنند. طرح اولیه کارخانه اختصاصی یادشده براساس ظرفیت تولید یک ون برقی براساس پلفتمر VAN.EA مرسدس و ونی بر اساس معماری نسل دوم RLV ریویان ارائه داده شده بود.

این اولین بار نیست که ریویان به یک همکاری مشترک پایان می‌دهد. پیش از این نیز ریوان و فورد در اواخر سال گذشته میلادی از یکدیگر جدا شده و به برنامه‌های خود برای ساخت وسایل نقلیه پایان دادند. سپس فورد 8 میلیون سهم از ریویان را در اواسط سال 2022 فروخت و باعث سقوط سهام ریویان شد؛ زیرا این اقدام فورد به تنهایی 13 تا 15 میلیون سهم ریویان را تخلیه کرد.

ریویان حتی بدون مشارکت سایر خودروسازان نیز قارد به تولید ون بوده و هم اکنون نیز یک ون دارد. این خودروساز ونی به نام Electric Delivery Van را برای آمازون تولید می‌کند و هم اکنون بیش از 1 هزار دستگاه از این خودروها در ناوگان امازون فعال بوده و بسته‌های سفارش را در بیش از 100 شهر آمریکا تحویل می‌دهند. آمازون 100 هزار ون دیگر را به این شرکت سفارش داده و ریویان نیز بدنبال تحویل 10 هزار ون جدید تا پایان سال 2022 به آمازون بود که احتمالاً به این هدف نخواهد رسید. ریویان علاوه بر این محصولاتی چون پیکاپ R1T و  شاسی بلند R1S را تولید می‌کند.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.