بنز به دنبال پایان تصادفات رانندگی تا سال 2050
پروژه ویژن زیرو چیست؟ منتشر شده در ۲۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۰
بنز به دنبال پایان تصادفات رانندگی تا سال 2050 / پروژه ویژن زیرو

مرسدس بنز به دنبال پایان تصادفات رانندگی تا سال 2050 بوده و پروژه ویژن زیرو یا Vision Zero را دنبال می‌کند.

به گزارش خودروم، اگر شما با یک وسیله نقلیه رانندگی کرده و تنها تجربه یک تصادف رانندگی دارید؛ بسیار خوب است. خوشبختانه خودروهای مدرن امروزی بسیار ایمن‌تر از گذشته هستند؛ اما آیا می‌توان تصادفات رانندگی را به طور کامل از بین بُرد؟ این شاید یک آروزی غیرممکن به نظر برسد؛ اما مرسدس بنز به دنبال پایان تصادفات رانندگی تا سال 2050 است.

این خودروساز آلمانی نام رسمی پروژه جدید خود را ویژن زیرو (Vision Zero) گذاشته است. به طور خلاصه باید گفت که مرسدس در پروژه یادشده به دنبال ارائه سیستم‌های پیشرفته کمک راننده با تغییر زیرساختی و آگاهی بهتر نسبت به محیط‌های خطرناک بوده و امیدوار است که تا سال 2030 میزان تصادفات و جراحات جدی ناشی از برخورد وسایل نقلیه در مقایسه با آمار سال 2020 به نصف کاهش یابد. این برند پیش‌بینی درباره سال 2050 ندارد؛ چون معتقد است که در آن زمان هیچ حادثه‌ای رخ نخواهد داد.

بنز به دنبال پایان تصادفات رانندگی تا سال 2050 / پروژه vision zero

اما مرسدس بنز دقیقاً چونه می‌خواهد به هدف خود برسد؟ ساخت وسایل نقلیه با سیستم‌های رانندگی خودکار پیشرفته بخشی از پاسخ مرتبط به پرسش ما است. خودروهای مدرن مرسدس بنز در حال حاضر نزدیک به 40 سیستم کمک رانندگی فعال را برای جلوگیری از تصادف یا به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی در صورت برخورد، ارائه می‌کنند. سیستم‌هایی مانند ترمز اضطراری خودکار و سیستم کمکی فرمان مسلماً از جمله شناخته شده‌ ترین سیستم‌های یادشده هستند؛ اما ویژگی‌های دیگری مانند صوت هشدار دهنده ایمنی در سال 2016 مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم چند میلی ثانیه قبل از برخورد، با تولید صداهایی خاص به جلوگیری از کاهش شنوایی در اثر تصادف و صداهای بلند ناشی از آن کمک می‌کند.

ساخت خودروی ایمن‌تر بسیار عالی است؛ اما مرسدس بنز چگونه می‌خواهد فعالیت‌های رانندگان در جاده را کنترل کند؟ این پرسش همیشه یکی از معادلات بی‌جواب و گیج‌کننده صنعت خودروسازی است؛ اما تغییر در زیرساخت ترافیکی شاید به رسیدن ما به پاسخ صحیح کمک کند. این اتفاق نیازمند انجام اصلاحات فیزیکی است؛ ولی هنوز زمان و چگونگی انجام این تغییرات مشخص نیست. با این حال مرسدس بنز با تحقیق بر روی بیش از 5 هزار تصادف واقعی در طول 50 سال گذشته، برای کاهش میزان تصادفات رانندگی برنامه‌هایی دارد و از آن جمله می‌توان به شناسایی مکان‌های پر خطر از طریق داشبورد و اعلام هشدار ورود به مناطق خاص و خطرناک اشاره کرد.

پل دیک، رئیس بخش ایمنی خودرو در گروه مرسدس بنز می‌گوید که آنها اهداف خود را برای به صفر رساندن تعداد تصادفات رانندگی دنبال می‌کنند. او معتقد است که: «در صورت موفقیت این پروژه دیگر هیچ تصادفی با خودروهای مرسدس بنز رخ نمی‌دهد. ما با تمام توان برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کنیم. رانندگی خودکار و پیشرفته نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت ما دارد. ایمنی همیشه یکی از آرمان‌های اصلی مرسدس بنز بوده و ما به دنبال پایبندی بیشتر به آن در آینده هستیم.»

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.