نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی را بشناسید
بچه غول برزیلی منتشر شده در ۰۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۲

در این متن شما را با نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی(APC VBTP-MR Guarani) ارتش برزیل آشنا می‌کنیم.

به گزارش خودروم، در سال 1999 ارتش برزیل مطالعاتی را به منظور ساخت جایگزینی مناسب برای خودروی زرهی و شناسایی EE-9 Cascavel به همراه نفربر زرهی EE-11 Urutu آغاز کرد. هر دو خودروی مزبور در اوایل دهه 1970 توسط ENGESA ساخته شده و این خودروها پس از نزدیک به 25 سال خدمت،دیگر فرسوده پیر  شده بودند. حاصل تلاش برزیلی‌ها امضاء قراردادی به منظور توسعه و ساخت یک خودروی زرهی جدید 6 چرخ متحرک بود که ابتدا به نام اوروتو 3 شناخته شد و بعدها نام آن به نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی(APC VBTP-MR Guarani) تبدیل گشت.

نفربر زرهی VBTP-MR به شکل مشترک توسط IVECO ایتالیا و وزارت دفاع برزیل ساخته شده است. در آن زمان IVECO تعدادی خودروی نظامی طراحی و تولید کرده بود. ماکت نفربر زرهی جدید ارتش برزیل در سال 2009 رونمایی شد و در نهایت در سال 2011 پروژه آنها بالاخره تکمیل می‌شود.

نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی

برزیل پس از سنجش اولیه 86 دستگاه نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی را سفارش داد که تمام آنها بین سال‌های 2013 و 2014 به ارتش این کشور تحویل داده شدند. در عین حال تولید انبوه نفربر زرهی گوارانی در سال 2013 آغاز شد و دومین سری از سفارش 24 دستگاهی آن در سال 2014 به ثبت رسید.

نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی

تا سال 2019 در مجموع 400 دستگاه نفربر زرهی گوارانی به بزریل تحویل شد و این خودروی نظامی به جایگزین EE-9 Cascavel و EE-11 Urutu تبدیل گشت؛ اما کل نیاز ارتش برزیل بیش از 2 هزار خودروی زرهی جدید بود و این کشور تصمیم گرفت که گوارانی را با 60 درصد داخلی‌سازی در برزیل تولید کند. در عین حال آرژانتین سفارش 14 دستگاه از این نفربر زرهی را به برزیل داد و در حال حاضر این نفربر پیشرفته‌ترین خودروی زرهی است که در آمریکای جنوبی تولید می‌شود.

نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی

برخی از منابع نظامی مدعی هستند که نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی بر اساس نفربر زرهی دوزیست ایتالیایی SuperAV ساخته شده است. گوارانی شاید از نظر فناوری با نمونه مزبور یکسان باشد؛ اما SuperAV یک نمونه 8 چرخ متحرک بوده و در عین حال نفربر زرهی VBTP-MR یک 6 چرخ متحرک است.

زره گوارانی در برابر آتش سلاح‌های کوچک و ترکش گلوله‌های توپ مقاومت می‌کند. امکان نصب زره کامپوزیتی بر روی بدنه این خودروی نظامی به منظور افزایش سطح حفاظتی وجود دارد. بدنه این خودرو V شکل بوده و به همین خاطر در برابر انفجار مین از سرنشینان محافظت خواهد کرد. در داخل نیز از پوشش آستر اسپال استفاده می‌شود.

نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی

بر روی این نفربر زرهی امکان نصب سلاح‌های گوناگون وجود دارد. نیروهای رزمی براساس نیاز خود و منطقه عملیاتی می‌توانند مسلسل‌های 7,62 میلی‌متری و نمونه 12,7 میلی‌متری کنترل از راه دور یا نارنجک‌انداز خودکار 40 میلی‌متری روی آن نصب کنند. نسخه‌ای هم توسعه داده شده که امکان نصب توپ 30 میلی‌متری و موشک‌های هدایت شونده ضد تانک دارد.

خودرو دو خدمه دارد و 9 نیرو را جابجا خواهد کرد. در گوارانی نیروها باید از درب‌های عقب یا دریچه‌های سقف به این وسیله نقلیه وارد شده و یا از آن خارج شوند. نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی به سامانه مدرن مدیریت میدان نبرد مجهز بوده و از سیستم ناوبری،موقعیت‌یابی و برنامه‌ریزی ماموریتی استفاده می‌کند. این سامانه واحدهای زرهی خودی و نزدیک به موقعیت فعلی نفربر را نشان می‌دهد.

نفربر زرهی VBTP-MR گوارانی

در این نفربر زرهی از موتور دیزل توربوشارژ IVECO Cursor 9 با قدرت 383 اسب بخار استفاده می‌شود. پیشرانه در جلوی بدنه قرار دارد. در ابتدا قرار بود که این نفربر با موتور فیات در برزیل به تولید برسد. موتور به جعبه‌دنده‌ای اتوماتیک متصل است. از سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک استفاده شده و این نفربر زرهی کاملاً آبی خاکی است.

در کناره‌های بدنه شناورهای مدولار برای شناور کردن بهتر نفربر زرهی قرار دارند. همچنین امکان حمل این نفربر با هواپیمای C-130 Hercules یا نمونه باری و نظامی برزیلی Embraer KC-390 وجود دارد. گوارانی اکنون در انواع فرماندهی، کمک فنی، آمبولانس زرهی و خمپاره بر 120 میلی‌متری تولید شده و نسخه پیشرفته آن برای تفنگداران دریایی برزیل دارای 8 چرخ متحرک است.

 

مشخصات فنی

در این نفربر زرهی از موتور دیزل توربوشارژ IVECO Cursor 9 با قدرت 383 اسب بخار استفاده می‌شود. پیشرانه در جلوی بدنه قرار دارد.

سلاح‌ها

نیروهای رزمی براساس نیاز خود و منطقه عملیاتی می‌توانند مسلسل‌های 7,62 میلی‌متری و نمونه 12,7 میلی‌متری کنترل از راه دور یا نارنجک‌انداز خودکار 40 میلی‌متری روی آن نصب کنند. نسخه‌ای هم توسعه داده شده که امکان نصب توپ 30 میلی‌متری و موشک‌های هدایت شونده ضد تانک دارد.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.