تسمه تایم چیست و چرا باید آن را تعویض کنیم؟
یک قطعه مهم منتشر شده در ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۱
تسمه تایم

در این محتوا نحوه عملکرد، دلایل تعویض، علائم فرسایش و هزینه تعویض تسمه تایم خودرو را بررسی کرده و با یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو آشنا می‌شوید.

به گزارش خودروم، حتماً تاکنون نام تسمه تایم را شنیده‌اید. این قطعه لاستیکی یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است. و در صورت بروز مشکل و پارگی آن، مشکلاتی جدی برای موتور خودروی شما ایجاد خواهد شد.

تسمه تایم چیست؟

بگذارید کمی دقیق‌تر درباره این قطعه صحبت کنیم. به طور خلاصه و کلی باید گفت که زمان‌بندی و نحوه باز شدن سوپاپ‌های موتور به حرکت پیستون‌ها وابسته است. همه اینها باید به دقت و در زمان مناسب صورت بگیرد. به همین خاطر از عبارت تسمه تایم برای نوار لاستیکی نام و آشنای خودروها استفاده می‌کنند؛ چون وظیفه کنترل فرایند احتراق برعهده آن است. تسمه به چرخ دنده و قرقره موتور متصل بوده و تعیین می‌کند که سوپاپ‌ها چه زمانی باز شوند تا عملکرد موتور با احتراق دقیق سوخت و مخلوط شدن هوا در محفظه احتراق به بهترین شکل ممکن انجام شود. در برخی از موتورهای دیزلی از پمپ‌های سوخت متصل به تسمه‌تایم برای زمان‌بندی استفاده می‌شود.

دلیل تعویض تسمه تایم چیست؟

پارگی تسمه تایم

گذشت زمان باعث استهلاک تسمه‌تایم شده و به مرور زمان علائم خوردگی بر روی آن دیده می‌شود. این موضوع باعث از بین رفتن قدرت موتور یا بد کارکردن آن شده و احتمال یاطاقان زدن موتور را افزایش خواهد داد. مورد آخر یک اتفاق فاجعه‌آمیز برای خودروی شما باشد. اگر تسمه پاره شده و خبری از زمان‌بندی سوپاپ‌ها در هنگام فعالیت موتور نباشد؛ سوپاپ‌ها به پیستون برخورد کرده و سبب آسیب دیدگی و شکستن محفظه احتراق می‌شوند. در صورت بروز این اتفاق باید هزینه زیادی برای تعمیر موتور پرداخت کرد. بنابراین بهتر است که تسمه تایم را به موقع تعویض کنید.

چه زمانی تسمه تایم را تعویض کنیم؟

در اکثر خودروها هر 5 سال یا 160 هزار کیلومتر پیمایش باید تسمه‌تایم را تعویض کرد. البته این اعداد استانداردی کلی است. برای آگاهی از زمان تعویض تسمه‌تایم حتماً باید به طور دقیق دفترچه راهنما و گارانتی خودرو را مطالعه کرد. اگر شما خودرویی دست دوم با سنی بیشتر از 5 سال خریداری می‌کنید؛ حتما در رابطه با تعویض تسمه تایم و زمان آن از صاحب قبلی خودرو پرسش کنید. اگر نیاز به تعویض تسمه‌تایم و یا بازدید آن داشتید؛ با مراجعه به تعمیرگاه‌های مجاز و یا مکانیک‌های باتجربه، مشکل خود را بر طرف کنید.

خودروی من زنجیر تایم دارد یا تسمه تایم؟

یکی از سوالات عجیب و بزرگ برخی از مالکان خودرو این است که خودروی آنها از چه نوع تایمی استفاده می‌کند. برای یافتن پاسخ این سوال یا باید به جستجو در میان منابع اینترنتی و معتبر پرداخت و یا به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرد. در غیر این صورت اگر یک تسمه پلاستیکی در کنار موتور خودرو دیدید؛ باید گفت که از تسمه‌تایم لاستیکی در خودروی شما استفاده می‌شود. در غیر این صورت خودروی شما به زنجیر تایم مجهز است. با این حال استفاده از کاور پلاستیکی بر روی موتور، کمی مشاهده و بازرسی تسمه تایم را دشوار می‌کند. بنابراین باید در این مواقع زمان بیشتری صرف کنید.

هزینه تعویض

معمولاً تسمه‌تایم بین 100 تا 160 هزار کلیومتر پیمایش دوام می‌آورد. البته این مورد در خودروهای گوناگون متفاوت بوده و حتماً باید در رابطه با عمر تسمه تایم خودروی خود اطلاع کسب کنید. تعویض تسمه‌تایم کار آسانی نیست و باید مکانیکی ماهر و فنی این کار را انجام دهد. هزینه تعویض این قطعه بسته به اجرت کاری مکانیک و… در خودروهای معمولی و اقتصادی بین 300 هزار تومان تا 2 میلیون تومان خواهد بود. همچنین اگر به نمایندگی‌های شرکت خودروساز مراجعه کنید؛ در صورت وجود گارانتی، این کار با هزینه کمتری انجام می‌شود.

علائم فراسایش تسمه‌تایم

واضح‌ترین نشانه استهلاک و فرسایش تسمه تایم، از دست دادن قدرت و احساس لغزش در هنگام شتاب‌گیری است. این اتفاق معمولاً همراه با شنیده شدن صدای بلند و متناوب موتور خواهد بود. از دیگر نشانه‌های فرسایش این قطعه باید به صدای بلند موتور در دورهای آهسته و یا شنیده شدن صدای تق تق اشاره کرد.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.