نفربر زرهی Volat V2 را بشناسید
میراث مدرن شده شوروی منتشر شده در ۰۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۰
نفربر زرهی Volat V2 / وولت وی2

در این متن شما را با نفربر زرهی Volat V2 یا وولت وی2 از ارتش بلاروس و ساخته شده توسط MZKT به عنوان خودرویی آبی خاکی آشنا می‌کنیم.

به گزارش خودروم، نفربر زرهی Volat V2 یا وولت وی2 یکی از جدیدترین نفربرهای بلاروسی است. واژه Volat در زبان بلاروسی به معنی غول بوده و V2 به نسل دوم این نفربر اشاره می‌کند. نسل قبلی Volat V2 به نام Volat V1 به تولید می‌رسید و یک وسیله نقلیه حفاظت شده در برابر مین و چهار چرخ متحرک بود که برای اولین بار در سال 2016 به شکل عمومی معرفی شد.

نفربر زرهی Volat V2 توسط کارخانه‌جات MZKT ساخته شده و نام اصلی آن MZKT-690003 است. شرکت مزبور سابقه‌ای چند دهه‌ای در زمینه ساخت و تولید کامیون‌های سنگین، موتورهای قدرتمند و شاسی‌های چرخدار ویژه داشته و تخصص بالایی دارد. این نفربر زرهی را باید دومین تلاش MZKT برای ساخت یک خودروی زرهی بومی دانست.

نفربر زرهی Volat V2 / وولت وی2

برای ساخت Volat V2 از سرمایه بخش خصوصی استفاده شده و هدف از توسعه آن، بهره‌گیری از نفربری جدید در ارتش بلاروس و جذب مشتریانی برای صادرات بود. وولت وی2 اولین بار در سال 2021 به صورت عمومی معرفی شد.

چندین دهه بود که ارتش بلاروس از نفربرهای زرهی 8 چرخ متحرک سری BTR شوروی شامل BTR-70، BTR-60 و BTR-80 استفاده می‌کرد. با این حال به دلیل نصب پیشرانه در عقب خودروهای مزبور، همیشه نقص در طراحی آزاردهنده بوده و مشکلات فنی گریبان‌گیر ارتش بلاروس بود. در واقع شوروی توجه به قابلیت‌های آبی خاکی را در اولویت قرار داده و با این کار مجر به تنگ شدن محفظه خدمه و سختی ورود و خروج نیروها شده بود. نفربر زرهی Volat V2 را می‌توان نسخه‌ای اصلاح شده از نمونه‌های BTR دانست که از روش نفربرهای زرهی مدرن غربی پیروی می‌کند.

موتور Volat V2 درجلوی بدنه قرار گرفته و محفظه نیروها در عقب است. ایرادات مربوط به خودروهای زرهی 8 چرخ متحرک شوروی بر طرف شده و وولت وی2 بدنه مقاومتری نسبت به BTR-80 داشته و توان حمل تسلیحات بسیار سنگین‌تری دارد. علاوه‌براین، طراحی آن نسبت به BTR-82 و BTR-80 تکامل یافته‌تر است.

نفربر زرهی Volat V2 / وولت وی2

قوس جلویی این نفربر زرهی در برابر ضربات گلوله‌های 12,7 میلی‌متری مقاومت کرده و سایر نقاط خودرو نیز در برابر گلوله‌های زرهی 7,62 میلی‌متری و ترکش گلوله‌های توپخانه مقاوم است. سطح حفاظت این خودروی نظامی در برابر مین‌های زمینی بهبود یافته و خدمه و سایر نیروها روی صندلی‌های مخصوص جذب انرژی می‌نشینند. یک سیستم حفاظتی NBC هم برای استفاده خدمه و سایر نیروها وجود دارد.

روی وولت وی2 میتوان برجک کامل خودروی جنگی و مخصوص پیاده نظام BMP-2 را سوار کرد. البته باید توجه داشت که این نفربر زرهی بلاروسی از نوع مدرن‌سازی شده BMP-2 به همراه زره اضافی و امکانات جدید استفاده می‌کند. در نمونه اولیه که در سال 2021 معرفی شده بود؛ در این نفربر از برجک دو نفره به همراه یک توپ 30 میلی‌متری خودکار استفاده کرده بودند که آن را باید همان توپ 2A42 دانست که به طور گسترده در خودروهای زرهی شوروی، روسیه و هلیکوپرهای تهاجمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سلاح سیستم تغذیه دوگانه دارد و به همین خاطر توپچی می‌تواند بین دو نوع مهمات جابجا شود و با دقت بالا به اهداف شکلیک کند. در Volat V2 امکان استفاده از مسلسل کواکسیال 7,62 میلی‌متری هم وجود دارد. همچنین می‌توان یک موشک‌انداز هدایت شونده ضد تانک Konkurs را روی آن قرار داد. علاوه‌براین امکان استفاده از تسلیحات دیگری هم به مرور زمان فراهم خواهد شد.

نفربر زرهی Volat V2 / وولت وی2

این خودرو توسط 3 خدمه هدایت شده و 8 نیروی کاملاً مجهز را حمل می‌کند. نیروها می‌توانند از طریق درهای عقب خودرو، وارد و خارج شوند. در این خودرو از موتور دیزلی و چینی Weichai WP13.480AD با قدرت 480 اسب بخار استفاده می‌شود. البته برخی از منابع احتمال نصب موتور قدرتمندتر WP13.550 با قدرت 550 اسب بخار را مطرح کرده‌اند. موتور در جلوی بدنه قرار دارد و به یک جعبه‌دنده 6 سرعته دستی متصل است. موتور و جعبه‌دنده مانند یک ماژول ساخته شده‌اند تا در شرایط نبرد امکان جداسازی و تعویض آسان آنها وجود داشته باشد.

خودرو وولت وی2 یک 8 چرخ متحرک بوده و دو محور جلو را می‌توان هدایت کرد. در این خودروی نظامی از سامانه باد لاستیک مرکزی و تایرهای run-flat استفاده شده و می‌توان با سرعت 20 کیلومتر در صورت پنجر شدن و یا آسیب دیدگی عقب‌نشینی کرد. یک وینچ 10 تنی هم در دسترس بوده و می‌توان با آن سایر وسایل نقلیه را بکسل کرد.

نفربر زرهی Volat V2 / وولت وی2

در نفربر زرهی وولت وی2 یک دیزل ژنراتور کوچک هم وجود دارد که تمام سیستم‌های الکتریکی حیاتی خودرو را هنگام خاموشی موتور اصلی، تغذیه خواهد کرد. این وسیله اجازه می‌دهد که خودرو تا مدت‌های طولانی و در صورت خاموشی پیشرانه اصلی در حالت آماده برای نبرد باقی بماند. علاوه‌براین اگر موتور اصلی در حین مبارزه آسیب دیده باشد؛ دیزل ژنراتور قابلیت‌های رزمی خودرو را حفظ خواهد کرد.

نفربر زرهی Volat V2 کاملاً آبی خاکی بوده و با استفاده از دو موتور جت روی آب حرکت می‌کند. این خودرو به راحتی از دریاچه‌ها و رودخانه‌ها عبور کرده و می‌توان از آن در کشتی‌های تهاجمی آبی خاکی استفاده کرد. دو پمپ آبگیر اتوماتیک هم داخل خودرو وجود داشته و پس از شناسایی آب در داخل خودرو به طور خودکار فعال می‌شوند. نسخه تهاجمی نفربر زرهی وولت وی2 وزنی معادل 24 تن دارد و زره بیشتری حمل می‌کند؛ اما توانایی آبی خاکی خود را از دست داده است.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.