نشانه های خرابی استارت چیست؟
5 علامت شایع منتشر شده در ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰
استارت خودرو

گاهی اوقات عدم عملکرد استارت خودرو موجب خراب شدن یک روز فوق العاده و به دردسر افتادن شما خواهد شد. اما دلیل خرابی استارت خودرو چیست؟

به گزارش خودروم، برای تجربه یک رانندگی آرام و لذت بخش ابتدا باید یک شروع خوب داشته باشیم. از آن گذشته کسی نمی‌خواهد که وسیله‌ نقلیه او استارت نخورده و در همان ابتدا با اشکلاتی جدی مواجه شود. اینجا است که باید توجه داشت که استارت خوب، یعنی موتور کارکرد روانی داشته و حرکت با خودرو به یک کابوس بزرگ تبدیل نمی‌شود. اما استارت هم مانند سایر قطعات خودرو، روزی دچار مشکل خواهد شد. ولی به نظر شما علائم و نشانه های خرابی استارت چیست؟ در این متن نگاهی کوتاه به 5 علامت رایج در مورد خرابی استارت خودروها می‌اندازیم.

استارتر خودرو

موتور روشن نمی‌شود

شایع‌ترین نشانه خرابی و از کار افتادن استارت موتور این است که زمانی که کلید را می‌چرخانید؛ موتور به هیچ عنوان کار نکرده و هیچ اتفاق خاصی رخ ندهد. چنین مشکلی معمولاً به دلیل سوختگی استارتر موتور رخ خواهد داد. از طرفی احتمال تمام شدن باتری هم باید در نظر گرفت. اما علت هر چه که باشد در هنگام تلاش برای روشن کردن خودرو، همه چیز را بررسی کنید تا مطمئن شوید وسیله نقلیه آماده روشن شدن است؛ چون دیده می‌شود که برخی با باک خالی اقدام به استارت زدن می‌کنند!

حرکت میل لنگ و موتور خاموش

در بسیاری از مواقع متوجه خواهید شد که با چرخاندن کلید، جرقه منجر به حرکت میل لنگ شده اما موتور در سکون کامل به سر برده و روشن نمی‌شود. در چنین شرایطی احتمالاً یک مشکل مکانیکی رخ داده است؛ چون چرخ دنده‌های متصل به فلایویل شاید به سمت بالا حرکت کنند. این یعنی دنده‌های استارت کنده شده و در مقابل چرخ فلایویل نیز جابجا شده است. به هر حال در چنین مواقعی باید استارتر را در اولین فرصت تعویض کرد.

صدای سنگ زدن

این مشکل همانند مورد قبلی است. به دلیل خرابی و فرسودگی چرخ دنده‌های استارت، فلایویل به استارتر متصل نمی‌شود. به همین خاطر هم چرخ دنده‌ها هرزگردی داشته و محکم می‌ایستند. ایستادن چرخ دنده‌ها صدایی مانند سنگ زدن ایجاد می‌کند. در صورت بروز این مشکل حتماً باید به مکانیک مراجعه کرده و قطعات مورد نیاز را تعویض کنید؛ زیرا در صورت ادامه یافتن این مورد، احتمال آسیب دیدگی فلایویل وجود دارد.

دود و بو در هنگام استارت زدن

استارت مانند هر سیستم مکانیکی دیگری به برق متکی است. بنابراین گاهی اوقات استارت به دلیل تامین نیروی اضافی به طور مداوم گرم یا حتی پس از احتراق موتور خاموش نمی‌شود. اگر چنین اتفاق رخ داد؛ منتظر خروج دود یا بو از داخل درب موترو باشید! در صورت مشاهده این علامت باید گفت که سوئیچ احتراق از کار افتاده یا فیوز مرتبط به استارت سوخته است.

نور کم چراغ‌ها

اگر هنگام استارت زدن متوجه کم شدن نور چراغ‌های داخلی و داشبورد شدید احتمالاً استارت خودروی شما خراب است. دلیل این اتفاق معمولاً وجود اتصال کوتاه در سیم کشی داخلی استارتر بوده که منجر به دریافت نیروی اضافی از سایر سیستم‌ها مانند چراغ‌ها و… می‌شود.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.