کاهش تصادف وانت ها با ترمز اضطراری خودکار
نتایج مطالعه IIHS منتشر شده در ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰
تصادف وانت بار

نتایج مطالعه موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های آمریکا نشان می‌دهد که ترمز اضطراری خودکار میزان تصادف وانت بارها را کاهش می‌دهد.

به گزارش خودروم، به می‌دانند که وانت بارها در آمریکا بسیار محبوب بوده و در طول سال‌های گذشته به طور پیوسته شاهد رشد ابعاد و وزن آنها بودیم. اخیراً مطالعه موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های این کشور (IIHS) نشان می‌دهد که سیستم‌های ترمز اضطراری خودکار به شکل چشمگیری از برخورد وانت‌ها با عقب وسایل نقلیه جلوگیری می‌کنند. متاسفانه نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بسیاری از وانت‌بارهای موجود در جاده‌ها به این قابلیت مجهز نیستند.

معنی حقیقی نتایج مطالعه یادشده چیست؟ جسیکا سیچینو، معاون تحقیقات IIHS می‌گوید که میزان تصادف از عقب در وانت‌های مجهز به سیستم ترمز اضطراری خودکار یا AEB حدود 43 درصد کاهش یافته است. صدمات ناشی از برخودر با عقب نیز 42 درصد کمتر شده و تصادفات منجر به تلفات و آسیب جدی 77 دصد کاهش یافته است. با این حال IIHS خاطر نشان کرده است که رقم 77 درصد از نظر آماری چندان قابل توجه نیست.

این داده‌ها با بررسی تصادفات گزارش شده توسط پلیس آمریکا در 25 ایالت این کشور و در طول یک دوره چهار ساله از 2017 تا 2020 جمع‌آوری شده است. تعداد دقیق تصادفات مورد مطالعه مشخص نشده و به مکان خاصی هم اشاره نمی‌شود.

سیچینو گفته است: «این اعداد تایید می‌کند که AEB تصادف وانت بارها را کاهش می‌دهد؛ درست مانند خودروهای سواری، شاسی‌بلندها و کامیون‌های بزرگ».

متاسفانه این مطالعه ادعا می‌کند که چنین سیستم‌هایی در وانت بارها به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. موسسه IIHS نتیجه گرفته است که از میان تمام وانت‌های ثبت شده در جاده‌ها در سال 2021 تنها 5 درصد مجهز به ترمز اضطراری خودکار بودند. این در حالی است که 10 درصد از خودروهای سواری و 18 درصد از خودروهای شاسی‌بلند به سیستم AEB مجهز هستند. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که وانت‌های بزرگ‌ با وزن ناخالص بیش از 3,855 کیلوگرم تحت یک قرارداد داوطلبانه و با موافقت خریدار می‌توانند به سیستم AEB مجهز نشوند. حتی وانت‌های بزرگتر با وزن بیش از 4,535 کیلوگرم هم به هیچ وجه الزامی برای نصب سیستم AEB ندارند.

در حال حاضر وانت‌های بزرگ شرکت‌های فورد، جنرال موتورز، نیسان، رم، تویوتا و هوندا به سیستم AEB مجهز شده‌اند.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.