نفربر زرهی ربدان را بشناسید
برج اماراتی منتشر شده در ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۰
نفربر زرهی ربدان

امارات با همکاری اتوکار ترکیه و براساس نفربر زرهی آرما، یک نفربر جنگی پیاده نظام با نام ربدان را توسعه داد که به برجک نفربر BMP-3 روسی مجهز می‌شود.

به گزارش خودروم، خودروی نظامی ربدان از دسته IFV یا همان نفربرهای جنگی پیاده نظام است. نفربر زرهی ربدان (Rabdan) نسخه اصلاح شده و اماراتی نفربر زرهی و هشت چرخ مترحک آرما از صنایع نظامی اتوکار ترکیه است. چند سال پیش اماراتی‌ها حدود 650 خودروی جنگی پیاده نظام از نوع BMP-3 را از روسیه خریداری کردند. این خودروها بین‌ سال‌های 1992 و 2000 به این کشور تحویل داده شد. با رسیدن خودروهای یادشده به امارات، این کشور بزرگترین واردکننده نفربرهای جنگی پیاده نظام از روسیه لقب گرفت. اما وزارت دفاع امارات بعد از چندی از علاقه خود به یک نفربر زرهی 8 چرخ متجرک با قدرت شلیکی مشابه با BMP-3 خبر داد. به همین خاطر نیز در سال 2017 امارات 400 نفربر پیاده نظام ربدان را به یک شرکت داخلی به نام الجسور سفارش داد. این شرکت حاصل سرمایه‌گذاری مشترک بین بخش ساخت جنگ افزار زمینی اتوکار ترکیه و صنایع خودروهای سنگین امارات بود.

نفربر زرهی ربدان

نفربر زرهی ربدان براساس خودروی آرما از ترکیه توسعه یافت و در بهترین نسخه به یک برجک دو نفره از نفربر جنگی پیاده نظام روسی BMP-3M مجهز شده است. همچنین نفربر زرهی ربدان از کیتی زرهی و بسیار بهتر از نسخه پایه نفربر آرما استفاده می‌کند. وزن این وسیله نقلیه جنگی 28 تن بوده و این در حالی است که وزن نفربر هشت چرخ متحرک آرما در نسخه پایه 24 تن است. حداکثر وزن آرما در مجهزترین نسخه به 30 تن هم می‌رسد و به همین خاطر باید گفت که ربدان هنوز هم پتانسیل رشد را دارد. علاوه بر این نفربر زرهی ربدان کمی نسبت به آرما طول و عرض بیشتری دارد تا امکان نصب برجک بر روی آن فراهم شود. این IFV یا نفربر زرهی جنگی پیاده نظام ابزاری فوق‌العاده دارد. یک تفنگ 100 میلی‌متری 2A70 با قابلیت شلیک گلوله‌های معمولی HE-FRAG و موشک‌های ضد زره هدایت لیزری Bastion 9M117 در ربدان وجود دارد. علاوه بر این موشک 9M117 با بُرد 4 تا 5,5 کیلومتر در اختیار کاربران است.

نفربر زرهی ربدان

علاوه بر این ERA بین 550 تا 750 میلی‌متر در زره‌های مستحکم نفوذ کرده و ویژگی ضد زره قابل توجهی را برای این IFV فراهم می‌کند. همان گونه که گفته شد گلوله‌های معمولی HE-FRAG نیز با شعاع 7 کیلومتر در ربدان موجود هستند؛ اما با معمولاً از آنها برای اهداف نزدیک استفاده می‌شود. در این خودروی نظامی از ابزار بارگیری گلوله نیمه اتوماتیک با حداکثر سرعت 10 دور در دقیقه استفاده شده و در مجموع 40 گلوله و 6 موشک به واسطه اسلحه اصلی حمل خواهند شد. همچنین توپی 30 میلی‌متری کواکسیال 2A72 و مسلسل 7,62 میلی‌متری وجود دارد. توپ 30 میلی‌متری با سرعت 330 دور در دقیقه شلیک کرده و حداکثر تا شعاع 2 کیلومتر بر علیه اهداف زمینی و 4 کیلومتر در برابر هلیکوپترهایی با ارتفاع پروازی کم اقدام می‌کند.

نفربر زرهی ربدان

سطح حفاظت بدنه ربدان هم سطح با خودروی نظامی BMP-3 است. ربدان دارای بدنه‌ای زرهی و فولادی جوش داده شده است. این سیستم سطح حفاظت بالستیکی را برای خدمه و سرنشینان در برابر گلوله‌های 14,5 میلی‌متری فراهم می‌کند. قوس جلوی بدنه در برابر شلیک گلوله‌های سنگین‌تر مقاومت می‌کند. خودرو در برابر انفجار گلوله‌های توپخانه 155 میلی‌متری که در فاصله 30 متری آن منفجر شوند نیز مقاوم خواهد بود. نفربر زرهی ربدان به عنوان یک IFV در برابر انفجار مین و مواد منفجره دست‌سازی معادل با 10 کیلوگرم TNT در هر نقطه‌ای از زیر بدنه مقاوت می‌کند. سیستم حفاظت NBC و اطفاء حریق خودکار هم یکی دیگر از ابزارهای موجود در این خودرو است.

نفربر زرهی ربدان

این خودروی جنگی پیاده نظام توسط سه خدمه شامل فرمانده، توپچی و راننده هدایت می‌شود. ظرفیت حمل نیرو توسط نفربر زرهی ربدان 9 سرباز کاملاً مجهز است. پیاده نظام از طریق درهای عقب خودرو به داخل آن وارد شده و یا از آن خارج می‌شوند. همچنین دریچه‌هایی بر روی سقف برای دیده‌بانی، شلیک و خروج اضطراری وجود دارد. فرمانده و راننده از درهای خود که در سمت چپ بده قرار دارند استفاده می‌کنند. ربدان از موتور 12,5 لیتری دیزلی توربوشارژ کاترپیلار با قدرت 600 اسب بخار استفاده می‌کند. این موتور می‌تواند از نوع دیزلی کاترپیلار C9.3 باشد که در برخی از جدیدترین خودروهای زرهی هشت چرخ متحرک کاربرد دارد. موتور در جلوی بدنه قرار دارد و برای حرکت از گیربکس اتوماتیک آیسون 6 سرعته بهره می‌برد.

در ربدان دو محور جلو قابل هدایت بوده و لاستیک‌های run-flat به همراه سیستم باد کردن لاستیک مرکزیدر دسترس است. این نفربر زرهی دو زیست بوده و به کمک دو جت آبی با سرعت 10 کیلومتر در ساعت و بر روی آب حرکت می‌کند. براساس گزارش‌ها تمام ربدان‌ها به شکل استاندارد قابلیت آبی خاکی دارند. این خودرو را می‌توان با هواپیمای نظامی C-130 هرکولس یا سایر هواپیماهای ترابری نظامی بزرگتر حمل کرد. حداکثر سرعت این خودرو 105 کیلومتر بوده و با یکبار سوختگیری قادر به پیمایش مسافتی 700 کیلومتری است.

موتور نفربر ربدان چیست؟

ربدان از موتور 12,5 لیتری دیزلی توربوشارژ کاترپیلار با قدرت 600 اسب بخار استفاده می‌کند.

چند سلاح کاربردی نفربر ربدان

یک تفنگ 100 میلی‌متری 2A70 با قابلیت شلیک گلوله‌های معمولی HE-FRAG و موشک‌های ضد زره هدایت لیزری Bastion 9M117 در ربدان وجود دارد. علاوه بر این موشک 9M117 با بُرد 4 تا 5,5 کیلومتر در اختیار کاربران است.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.