یدک کش نظامی هیپو ؛ کرگدنی در ساحل
با ظرفیت 50 تن ! منتشر شده در ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰
یدکش نظامی هیپو

یدک کش ساحلی و نظامی هیپو یکی از عجیب ترین خودروهای نظامی ارتش بریتانیا است. این خودرو 830 اسب بخار قدرت دارد.

به گزارش خودروم، هیپو یدک کشی نظامی و بریتانیایی است. توسعه این خودروی نظامی تحت برنامه FBRV و برای نیروی دریایی بریتانیا صورت گرفت. سازنده اصلی آن شرکت Hagglunds Moelv نروژ است. سیستم BAE در سال 2004 خریداری شد. هیپو در سال 2003 به عنوان جایگزینی برای CEBARV معرفی گشت. ساخت خودروی مزبور با استفاده از شاسی تانک قدیمی سنتوریو صورت گرفته بود.

یدکش نظامی هیپو

در حال حاضر هیپو تنها یدک کش آبی خاکی بریتانیا است. تنها 4 دستگاه از آنها در خدمت نیروی دریایی این کشور هستند. دو دستگاه هیپو روی کشتی‌های HMS Albion و HMS Bulwark حمل می‌شوند. باقی هیپوها در مرکز آموزشی رویال مارین خدمت می‌کنند. این یدک کش‌های نظامی عجیب‌ترین وسایل نقلیه جنگی در بین سایر خودروهای نظامی بریتانیا هستند.

یدکش نظامی هیپو

هیپو براساس شاسی اصلی لئوپارد 1A5 آلمانی ساخته شد. شاسی مزبور برای اجرای ماموریت در ساحل اصلاح شد. به جای برجک تانک، از روبنایی برجسته استفاده می‌شود. این کار هیپو را از نظر ظاهری شبیه به یدک کشی کوچکی بر روی چرخ می‌کند. هیپو ارتفاع بیشتری از CEBARV دارد. ولی کاملاً پوشیده از زره نیست.

یدکش نظامی هیپو

هیپو عملیات‌هایی مانند به آب انداختن لندینگ کرافت، بیرون کشیدن شناورهای غرق شده در ساحل و… را انجام می‌دهد. این وسیله نقلیه نامی 50 تن وزن را می‌کشد. برای انجام عملیات بازیابی و غواصی، هیپو مانند یک مکان استراحت عمل می‌کند. طراحی خاص پیشانی این خودروی نظامی برای بیرون راندن کشتی‌های به گل نشسته در ساحل است.

مشخصات فنی

این یدک کش نظامی چهار خدمه از جمله یک غواص با تجربه را حمل می‌کند. هیچ سلاحی برای دفاع در این خودرو وجود ندارد. موتور لئوپارد 1A5 در هیپو وجود دارد. دیزل MTU MB 838 Ca M500 با قدرت 830 اسب بخار در خدمت نیروهای نظامی است. این موتور با هر نوع سوخت شامل گازوئیل، بنزین، نفت سفید و سوخت جت فعالیت می‌کند.

یدکش نظامی هیپو

با وجود حفظ موتور اصلی لئوپارد، گیربکس متصل به آن به منظور افزایش نیروی کشش تغییر کرد. سرعت هیپو در جاده به 20 کیلومتر در ساعت می‌رسد. ژنراتور برق کمکی در این وسیله نقلیه همراه نیروهای نظامی خواهد بود. ارتش هلند از خودروی نظامی مشابه با نام بولداگ استفاده می‌کند. خودروی مزبور براساس شاسی تانک لئوپارد 1Vساخته شد. شاید دو خودروی مزبور از نظر ساختار با یکدیگر متفاوت باشند؛ اما کارکرد یکسانی دارند.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.