غول نفتی BP با همکاری آواتر شبکه شارژ سریع خودرو می سازد
منتشر شده در ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۹
آواتر و بی پی/ Avatr-BP

خودروساز تازه تأسیس آواتر برای توسعه شبکه شارژ خودروهای الکتریکی با غول نفتی و بریتانیایی BP همکاری می‌کند.

به گزارش خودروم، برند آواتر(Avatr) یکی از خودروسازان تازه تأسیس چینی و متعلق به کمپانی‌های بزرگ چانگان و کاتل است. آواتر اکنون اعلام کرده که غول نفتی BP بریتاینا برای ایجاد یک شبکه شارژ سریع در چین همکاری خواهد کرد. ایستگاه‌های مشترک آواتر و BP قدرتی معادل 480 کیلووات را برای شارژ خودروهای برقی فراهم خواهند کرد و در نتیجه آن، یک خودرو الکتریکی برای پیمایش 200 کیلومتر مسافت فقط به 10 دقیقه شارژ احتیاج دارد.

آواتر همان گونه که گفته شد، یک خودروساز چینی بوده و بر روی ساخت خودروهای برقی سطح بالا متمرکز شده است. این شرکت ابتدا به عنوان یک پروژه مشترک ما بین چانگان و نیو در سال 2018 تأسیس شد؛ اما نیو بعدها از آن فاصله گرفت و در حال حاضر کمتر از 1 درصد سهام آن را در اختیار دارد. اکنون سهامداران اصلی آواتر کمپانی‌های چانگان با 40,99 درصد سهم و کاتل با 17,1 درصد سهم هستند. البته به تازگی سهام کاتل پس از تأمین مالی سری A آن از میزان 28,99 درصد کاهش یافته است.

در پروژه آواتر، چانگان طراحی، توسعه و تولید کلی خودرو را انجام می‌دهد و کاتل مسئول تأمین باتری و نرم‌افزارهای مربوط به توسعه آنها است. در این بین هوآوی با وجود عدم سهم در کمپانی آواتر به تأمین سخت‌افزار و نرم‌افزار خودروهای آواتر برای رانندگی هوشمند، اتصال، سرگرمی پرداخته و علاوه بر این، مسئول تهیه موتورهای الکتریکی و برخی از قطعات مهم است.

اولین خودروی آواتر شاسی‌بلندی الکتریکی به نام آواتر 11 بود. این خودرو بر روی پلتفرم الکتریکی EP1 چانگان توسعه یافته و ابعاد آن در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 4,880، 1,970 و 1,601 میلی‌متر بوده و فاصله بین دو محور آن 2,975 میلی‌متر است. حداکثر قدرت آواتر 11 به 578 اسب بخار رسیده و شتاب صفر تا 100 آن تنها 3 ثانیه خواهد بود. بُرد پیمایشی آواتر 11 بین 600 تا 700 کیلومتر اعلام شده است.

برنامه BP و آواتر چیست؟

آواتر اعلام کرده است که این شرکت اولین شارژرهای سریع خود را در سال 2022 وارد بازار کرده و به این منظور آنها ابتدا در شهرهای درجه یک چین مانند پکن، شانگهای و گوانگژو حاضر می‌شوند. تا پایان سال 2023 آواتر و BP حدود 100 ایستگاه شارژ در 19 شهر چین خواهند ساخت و مشتریان دو کمپانی یادشده از طریق برنامه مخصوص آواتر در رابطه با شارژ خودروها تعامل خواهند کرد. پس به نظر می‌رسد که BP شارژر سریع ارائه داده و آواتر پلتفرمی نرم‌افزاری برای مدیریت شارژرهای مزبور می‌سازد.

همان گونه که بیان شد؛ هر ایستگاه شارژ قدرتی معادل با 480 کیلووات خواهد داشت و یک نازل شارژ با توان 240 کیلووات میزبان خودروهای الکتریکی است و باید دانست که آواتر 11 دقیقاً از شارژ 240 کیوواتی پشتیبانی می‌کند. مشتریان آواتر برای پیمایش 200 کیلومتر می‌توانند خودروی خود را در 10 دقیقه شارژ کنند. همچنین شارژ 30 تا 80 درصدی خودروی آنها تنها 15 دقیقه زمان نیاز دارد.

باید توجه کرد که BP پیش از همکاری با آواتر، یک شبکه مشترک شارژ خودرو با مشارکت شرکت اجاره خودرو DiDi Chuxing توسعه می‌دهد و آنها چندین ایستگاه شارژ با قدرت 60 تا 120 کیلووات در سال 2019 تأسیس کرده‌اند. شرکت BP تا سال 2020 مالک بیش از 35 هزار ایستگاه شارژ در چین بوده است.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.