نفربر زرهی المارد را بشناسید
پادشاه اردنی! منتشر شده در ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰
نفربر زرهی المارد

در این متن شما را با یکی از جدیدترین نفربرهای موجود در خاورمیانه به نام المارد آشنا می‌کنیم. این نفربر زرهی متعلق به ارتش اردن بوده و از شاسی تاترا استفاده می‌کند.

به گزارش خودروم، نفربر زرهی المارد، عضو جدید و مدرن ارتش اردن است. ان خودرو توسط دفتر طراحی و توسعه پادشاه این کشور ساخته شده و اردن از سال 2010 مراحل تولید آن را آغاز کرد. اولین تصاویر المارد (Al-Mared) در سال 2018 منتشر شد. برخی منابع مدعی هستند که اردن تا سال 2018 در مجموع تنها 10 دستگاه از آن را تولید کرده است. مجموع تولید این خودروی نظامی براساس برنامه‌ریزی‌ها 50 نسخه بود. تعداد نامعلومی از این نفربرها به امارات صادر شده و در سال 2019 هم چند نمونه از آنها به لیبی ارسال شد.

نفربر زرهی المارد

نفربر زرهی المارد بدنه‌ای تمام فولادی و جوشکاری شده دارد. زره همه جانبه آن در برابر آتش سلاح‌های کوچک و ترکش گلوله‌های توپخانه مقاوم خواهد بود. زره آن مطابق با استاندارد 4569 سطح 3 استانگ یا معاهدات متعارف‌سازی ناتو ساخته شده است. زره براساس استاندارد ناتو باید در برابر گلوله‌های 7,62 و 155 میلی‌متری در بُرد 60 متری مقاوم باشد. زره المارد را می‌توان به سطح 4 استاندارد استانگ ناتو ارتقاء داد و در این صورت امکان مقاومت در برابر شلیک گلوله‌های 14,5 میلی‌متری و 155 میلی‌متری در بُرد 30 متری فراهم خواهد شد.

نفربر زرهی المارد

بدنه این خودرو ساختاری V شکل دارد. این یعنی المارد برای مقاوت در برابر انفجار مین و مواد منفجره‌ دست‌ساز طراحی شده است. سرنشینان این نفربر زرهی در مقابل انفجارهایی معادل 8 کیلوگرم TNT در زیر چرخ‌ها یا هر جایی از زیر بدنه، جان سالم به در می‌برند. خدمه و نیروها نیز روی صندلی‌های جذب انرژی می‌نشینند.

نفربر زرهی المارد / Al-Mared

المارد را می‌توان با برجک‌های مختلف سفارش داد. به صورت استاندارد این نفربر به یک گنبد زرهی Snake Head یا سر ماری مجهز بوده و علاوه بر بلوک‌های دیده‌بانی مختلف به مسلسل‌های 5,56 میلی‌متری، 7,62 میلی‌متری یا 12,7 میلی‌متری مجهز می‌شود. نسخه‌های بالاتر امکان حفاظت از توپچی را فراهم می‌کنند. حتی نسخه‌ای از المارد وجود دارد که گنبدی زرهی با دو مسلسل دوقلو 12,7 میلی‌متری سنگین حمل می‌کرد. نفربر زرهی المارد را می‌توان با برجک دو نفره Scimitar و مجهز به توپ 30 میلی‌متری و مسلسل کواکسیال 7,62 میلی‌متری هم در سفارش داد. حتی گزارش شده که در پروژه‌هایی بر روی این نفربر زرهی برجکی برای توپ 105 میلی‌متری نصب شده و آن را به یک وسیله نقلیه پشتیبانی آتش چرخدار تبدیل کرده‌اند.

نفربر زرهی المارد

المارد 2 یا 3 خدمه دارد و 8 سرباز را حمل می‌کند. نیروها باید از طریق رمپ برقی و یکپارچه عقب به درون آن وارد شده یا از آن خارج شوند. برای هر سرنشین یک خروجی شلیک و بلوک دیده‌بانی در نظر گرفته شده تا با سلاح‌های فردی به اهداف خارج خودرو شلیک کنند. صندلی‌ها را می‌توان برای افزایش حجم فضا کمتر کرد تا انواع محموله‌ها و لوازم حفاظت زرهی را به راحتی حمل کرد.

شاسی این خودروی نظامی براساس کامیون نظامی تاترا فورس کشور چک ساخته شده و سیستم تعلیق منحصر به فرد تاترا با یک لوله مرکزی و نیم محورهای لغزشی در اختیار کاربران است. هر چرخ به شکل مستقل بالا و پایین می‌رود و این ویژگی امکان تردد با سرعت بالا در زمین‌های ناهموار را فراهم می‌کند. علاوه بر این، سیستم تعلیق خاص المارد باعث می‌شود که بدنه نفربر موقعیتی ثابت داشته باشد و تنها لرزش‌هایی حداقلی احساس شود. در این زمینه المارد از خودروی زرهی کوچک الواش تقلید می‌کند که آن هم توسط اردن توسعه داده شده و از سیستم تعلیقی مشابه با تاترا به شکل چهار چرخ متحرک بهره می‌برد.

در نفربر زرهی المارد از موتور دیزلی کامینز با 420 اسب بخار استفاده می‌شود. موتور در جلوی بدنه قرار دارد و به گیربکسی 6 سرعته و اتوماتیک متصل شده است. حداکثر سرعت در جاده 110 کیلومتر بوده و با یکبار سوخت گیری قادر به پیمایش 600 کیلومتر مسافت خواهد بود.

ساختار نفربر زرهی المارد چگونه است؟

بدنه این خودرو ساختاری V شکل دارد. این یعنی المارد برای مقاوت در برابر انفجار مین و مواد منفجره‌ دست‌ساز طراحی شده است. سرنشینان این نفربر زرهی در مقابل انفجارهایی معادل 8 کیلوگرم TNT در زیر چرخ‌ها یا هر جایی از زیر بدنه، جان سالم به در می‌برند.

سلاح‌های نفربر زرهی Al-Mared چیست؟

به صورت استاندارد این نفربر به یک گنبد زرهی Snake Head یا سر ماری مجهز بوده و علاوه بر بلوک‌های دیده‌بانی مختلف به مسلسل‌های 5,56 میلی‌متری، 7,62 میلی‌متری یا 12,7 میلی‌متری مجهز می‌شود. نسخه‌های بالاتر امکان حفاظت از توپچی را فراهم می‌کنند. حتی نسخه‌ای از المارد وجود دارد که گنبدی زرهی با دو مسلسل دوقلو 12,7 میلی‌متری سنگین حمل می‌کرد.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.