ایجاد زلزله مصنوعی به وسیله کامیونی غول پیکر در تگزاس
منتشر شده در ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰
ایجاد زلزله مصنوعی به وسیله کامیون در تگزاس

دانشمندان در تگزاس به نظور ایجاد زلزله مصنوعی و مطالعه حرکت زمین در مواقع زمین لرزه، کامین غول پیکر و مجهز به لرزاننده ساخته‌اند.

به گزارش خودروم، در ایالت تگزاس آمریکا زمین لرزه‌های زیادی رخ نمی‌دهد. به همین خاطر دانشمندان دانشگاه تگزاس باید دست به خلاقیت زده و وسیله‌ای برای ایجاد زلزله مصنوعی بسازند.

حاصل تلاش آنها ساخت یک کامیون غول پیکر با قابلیت کوبیدن روی زمین است.داشنمندان دانشگاه تگزاس یک دکل لرزاننده قابل حمل (Large Mobile Shaker)  را روی کامیونی بزرگ نصب کرده و اکنون با نام تیرکس از آن یاد می‌کنند.

دانشگاه تگزاس پنج لرزاننده متحرک ساخته و تصاویری که در این متن می‌بینید؛ متعلق به نسخه بزرگ و قدرتمند آنها است.

چگونگی ایجاد زلزله مصنوعی با کامیون شبیه‌ساز

ضربات این وسیله به سطح زمین به قدری سریع است که دوربین‌ها به خوبی قادر به ضبط عملکرد آن نیستند. به همین خاطر سرعت فعالیت تیرکس برای ایجاد زلزله مصنوعی کاهش یافته تا تصاویر بهتری از عملکرد آن تهیه شود. هدف از ساخت این دستگاه تحقیقات کاربردی است. تیرکس سنسورهایی متصل به زمین دارد و دانشمندان پس از فعال کردن لرزاننده آن و وارد کردن ضربات تیرکس به سطح زمین، چگونگی حرکت زمین پس از ایجاد زلزله مصنوعی را بررسی می‌کنند.

در واقع ما باید یک تریکس واقعی را تصور کنیم که در پارک ژوراسیک با قدم‌های خود محکم به زمین ضربه می‌زند. وزن‌های لرزاننده این کامیون غول پیکر قادر به انتقال ضربات به شکل عموی، افقی و عرضی هستند. تیرکس در حالت عمودی قدرتی معادل با برخورد یک وزن 27216 کیلوگرمی را به سطح زمین وارد می‌کند. این مقدار در حالت عرضی به نصف کاهش می‌یابد.

دانشمندان با استفاده از ایجاد زلزله مصنوعی به نکاتی در رابطه با عمق نیم مایلی زمین پی بردند که در حالت عادی برای این منظور باید چاه حفاری کرد. در واقع تیرکس باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت و سازهای بزرگ خواهد شد.

دسته بندی ها: تازه ها تیتر یک
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.