واردات خودرو از طریق گمرکات منطقه ویژه‌ اقتصادی سلفچگان قم
منتشر شده در ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۶
واردات خودرو

مدیرکل گمرکات قم گفت: با آغاز روند اجرای واردات خودرو به کشور، گمرکات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به عنوان گمرک تخصصی این کار، نقش فعالی در زمینه واردات انواع خودروهای سبک ایفا خواهد کرد.

به گزارش خودروم و به نقل از ایرنا، اسفندیار دریکوندی روز پنجشنبه بیان داشت: گمرکات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم از سال‌ها قبل در زمینه واردات خودروهای سبک به کشور عملکرد مناسبی داشته‌است و اکنون نیز آمادگی دارد تا با اجرایی شدن برنامه واردات خودروهای سبک خارجی،‌ باردیگر در این خصوص به فعالان اقتصادی و مردم خدمت‌رسانی کند.

وی افزود: از آنجایی که گمرکات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به عنوان یک گمرک تخصصی در زمینه واردات خودرو به کشور شناخته می‌شود، به طور حتم سهم قابل توجهی از واردات خودروهای خارجی از طریق این گمرکات صورت می‌پذیرد و در این رابطه پیش‌بینی‌های لازم برای تسهیل امور اداری و ترخیص خودروها در کوتاه‌ترین زمان، مورد توجه قرار گرفته‌است.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲‌ هزار هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید. هم‌اکنون حدود ۱۷۰ واحد تولیدی و تجاری در این منطقه فعالیت می‌کند که این رقم نمایان گر فعالیت بیش از ۸۰ درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است.این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی ـ اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال ـ جنوب و شرق ـ غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری استان درسال‌جاری، ادامه داد: تلاش می‌کنیم کالاهای مورد نظر فعالان اقتصادی در گمرکات قم به سرعت ترخیص شود، در این رابطه بیشتر کارهای مرتبط با این اداره کل به صورت الکترونیکی و غیر حضوری صورت می‌پذیرد.

دریکوندی با اشاره به این که از ابتدای سال‌جاری تا پایان مردادماه،‌ ۱۴۰ میلیون و ۵۱۱ هزار و ۵۸۷ دلار کالا از گمرکات این استان به کشورهای هدف صادر شد، گفت: این میزان صادرات در قالب تعداد سه‌هزار و ۳۱۷ اظهارنامه و به وزن ۱۶۶ هزار و ۹۳۲ تُن صورت گرفته‌است که از نظر وزنی بیش از ۱۱۷ درصد و از نظر ارزش دلاری حدود ۸۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد را نشان می‌دهد.

منبع: ایرنا

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.