خروج نیسان از روسیه با فروش کارخانه و مرکز تحقیقات
خداحافظ سن پترزبورگ منتشر شده در ۱۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۴
خروج نیسان از روسیه

خودروسازی نیسان با فروش کارخانه، مرکز تحقیق و توسعه خودرو و مراکز فروش و بازاریابی خود از بازار روسیه خارج می‌شود.

به گزارش خودروم، نیسان در ابتدای ماه مارس سال جاری میلادی و پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد. در ابتدا قرار بود که عملیات تولید خودرو در ماه سپتامبر دوباره از سر گرفته شود؛ اما این کمپانی با صدور بیانیه‌ای تولید محصول در روسیه را تا پایان سال 2022 تعلیق کرد. ولی حالا دیگر بیانیه یادشده معتبر نیست؛ چون خودروساز ژاپنی تصمیم گرفته است که به طور کامل از بازار روسیه خارج شود.

به عبارت دیگر، نیسان تمام مراکز عملیاتی مانند کارخانه، موسسه تحقیق و توسعه خودرو و موتور خود را می‌فروشد. همچنین این کمپانی علاوه بر موسسات تولید، تحقیق و توسعه خود در سنت پترزبورگ، تمام مراکز فروش و بازاریابی خود در مسکو را فروخته و تمام موارد مزبور را به مالکی جدید آنها انتقال می‌دهد.

فروش رسمی املاک نیسان از هفته آینده آغاز شده و کارکنان آسیب دیده این شرکت غرامتی معادل با 12 ماه حقوق دریافت می ‌نند. به گفته این خودروساز ژاپنی تاثیر اقدام آنها ارزشی معادل با 686,455,000 دلار دارد. باید متذکر شد که در قرارداد نیسان با مالک جدید بندی برای باز خرید املاک این شرکت در شش سال آینده وجود دارد؛ بنابراین اگر روسیه و اوکراین به شرایط عادی بازگردند، نیسان با در اختیار گرفتن مالکیت مجدد نهادهای خود ، می‌تواند تا سال 2029 به بازار روسیه باز گردد.

شرایط مزبور برای رنو هم رخ داد و این شرکت 67,7 درصد از سهام خود را به Avtovaz فروخت؛ ولی امکان بازخرید سهام خودروساز فرانسوی در شش سال آینده وجود دارد.

نیسان در سال 2009 کارخانه خود در سنت پترزبورگ را ساخت و کارگران روسی در آنجا مشغول مونتاز شاسی‌بلند قشقایی، مورانو و ایکس تریل بودند. این خودروساز در سال 2018 موفق به تولید 56,525 خودرو در روسیه شد و مجموع حجم تولیدی کارخانه نیسان در روسیه در اوایل سال 2019 به بیش از 350 هزار دستگاه رسید.

ماکوتو اوچیدا، رئیس و مدیرعامل نیسان با اعلام خروج کمپانی مطبوع خود از روسیه، از همکاران روسیه خود در طول سال‌های گذشته و مشارکت آنها تشکر کرد و این خروج را راهی برای حمایت از مردم دانست.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.