سرانجام بازار خودرو بدون برجام
منتشر شده در ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۰
برجام و بازار خودرو

شرایط و سرانجام بازار خودرو بدون برجام و توافق با طرف‌های غربی چگونه خواهد بود و آیا روند کاهشی قیمت‌ها متوفق می‌شود؟

به گزارش خودروم و به نقل از اقتصاد آنلاین، رکود کلید واژه بازار خودرو در ماه های اخیر بوده و بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل عمده این رکود سنگین را انتظار معامله گران برای به ثمر رسیدن اتفاقات وعده ها تاثیرگذار بر قیمت خودرو می دانند.

اتفاقاتی که هرچند نتوانستند رکود بازار را از بین ببرد اما تاثیر بسزایی بر قیمت خودرو به خصوص در ماه های ابتدایی سال داشتند. اواخر سال گذشته و در زمانی که مطابق روال سال های گذشته انتظار می رفت بازار حداقل در آن برهه زمانی رکود خود را بشکند و حداقل در روزهای پایانی سال بتوان شاهد افزایش حجم معاملات بود.

در اتفاقی کم سابقه و به گفته معامله گران حجم معاملات در روزهایی از اسفند ماه 1400 حتی به صفر نیز می رسید و در آن زمان یکی از دلایل مهم این رکود رسیدن اخبار مختلف از مذاکرات احیای برجام و انتظار خریداران برای کاهش محسوس قیمت ها بیان می شد که البته با پایان سال و توقف مذاکرات بازار خودرو شاهد شوک افزایشی قیمت ها بود.

قیمت پژو 206 تیپ دو در بازه فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت سال جاری با ثبت افزایش های متوالی با 40 میلیون تومان افزایش تا 27 اردیبهشت از قیمت 278 میلیون تومانی به 318 میلیون تومان رسید. قیمت پژو پارس LX هم به عنوان دیگر خودروی پر تقاضای بازار با افزایش 38 میلیون تومانی تا 388 میلیون تومان هم بالا رفت.

در آن بازه قیمت پراید هم شاهد افزایش قابل توجهی بود و قیمت پراید 111 از 186 میلیون تومان با عبور از مرز 200 میلیون تومانی تا 207 میلیون تومان هم بالا رفت.

پس از موج حدودا دو ماهه افزایش قیمت ها با شروع دوباره مذاکرات احیای برجام در کنار اخبار آزادسازی واردات خودرو افزایش افسارگسیخته قیمت ها در بازار متوقف شد و قیمت خودرو هرچند به سطوح اواخر سال گذشته و ابتدای سال جاری نرسید اما اندکی کاهش داشت.

قیمت پژو 206 تیپ 2 که تا 318 میلیون تومان هم بالا رفته بود تا به امروز با ثبت 18 میلیون تومان کاهش نسبت به اواخر اردیبهشت ماه به 300 میلیون تومان رسیده که همچنان نشان از افزایش 22 میلیون تومانی از ابتدای سال 1401 می دهد. پژو پارس هم در همین بازه زمانی با 16 میلیون تومان کاهش به قیمت 372 میلیون تومان معامله می شود.

بررسی تغییرات قیمت خودروها در چند ماه گذشته نشان می دهد که بازار خودرو بیشترین تاثیر را نه از اخبار واردات خودرو و نه از قرعه کشی های برگزار شده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو گرفته است بلکه این برجام و اخبار پیرامون آن بوده که باعث اکثر تغییر قیمت ها در بازار خودرو بوده است.

مرتضی شجاعی کارشناس صنعت خودرو در خصوص چشم انداز بازار خودرو گفت:

با توجه به اخبار منفی که از برجام می ‌سد و افزایش قیمت دلار و تضعیف پول ملی به نظر می‌رسد شرایط رکود در بازار ادامه دار باشد. وی یکی دیگر از دلایل رکود بازار را افزایش شدید قیمت ها عنوان کرد و افزود: پس از سال 97 و افزایش قیمت ها در بازار خودرو به جز در چند برهه زمانی بازار راکد بوده که این مستقیما به کاهش قدرت خرید مردم باز می گردد و با توجه به چشم انداز جهانی افزایش قیمت خودرو به نظر نمی رسد حداقل در کوتاه مدت بتوان شاهد آب شدن یخ بازار و همچنین کاهش قیمت ها بود.

منبع: اقتصاد آنلاین

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.