BYD ارزشمندتر از فولکس‌ واگن ؛ غول ۱۲۷ میلیارد دلاری
منتشر شده در ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۲

آخرین رتبه‌بندی با ارزش‌ترین برندهای فعال در بازار جهانی خودرو منتشر شد. اکثر رتبه‌ها بدون تغییر باقی مانده؛ اما یک جابجایی بزرگ نظر همه را به خود جلب کرده است. کمپانی BYD توانست برند معتبر فولکس‌واگن را پشت سر گذاشته و به سومین شرکت بزرگ خودروسازی جهان از نظر ارزش بازار تبدیل شود.

به گزارش خودروم، در این رتبه‌بندی خودروساز آمریکایی تسلا با ارزش بازار 740.58 میلیارد دلار با ارزش‌ترین شرکت خودروسازی در سراسر جهان است. کمی عقب‌تر و در رتبه دوم، تویوتا با سهم 227.52 دلار قرار دارد و این رقم تنها کمی بیشتر از 30 درصد ارزش کل کمپانی تسلا را شامل می‌شود.

خودروساز چینی BYD با ارزش کل بازار 127.23 میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار دارد و فولکس‌واگن را پشت سر گذاشته است. گروه فولکس‌واگن و مرسدس بنز به ترتیب جایگاه چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده و گروه BMW، جنرال‌موتورز، فورد، استلانتیس و هوندا رتبه‌های 6 تا 10 با ارزش‌ترین برندهای بازار را به خود اختصاص می‌دهند.

کمپانی BYD با تمرکز برانرژی‌های پاک، بسیار شبیه به شرکت تسلا است و قبل از سبقت گرفتن از فولکس‌واگن، نشانه‌های رشد قوی آن دیده می‌شد. این شرکت در 3 آوریل و در اقدامی بی‌سابقه تولید خودروهای گازسوز را متوقف کرد و اولین خودروسازی است که تولید مدل‌های گازسوز را متوقف می‌کند.

کمپانی BYD از ژانویه تا می 2022 بیش از 504 هزار خودروی پاک را به فروش رسانده که تنها 114 هزار دستگاه از آنها در یک ماه فروخته شده‌اند. این ارقام نسبت به فروش کل گروه فولکس‌واگن بسیار ناچیز به نظر می‌رسند؛ اما اگر فقط خودروهای پلاگینی را در نظر داشته باشیم؛ باید BYD را موفق‌تر از فولکس‌واگن تصور کنیم.

قطعاً ارزش سهام مهم‌ترین علت افزایش ارزش کل BYD است؛ اما این شرکت سرمایه‌گذاری‌های دیگری در بخش قطعات، مونتاژ تلفن همراه، ایستگاه‌های شارژ و… هم داشته است.

در حال حاضر BYD تنها خودروساز چینی از نظر ارزش بازار در بین 10 خودروساز بزرگ جهان است. دیگر خودروسازان چینی فهرست یادشده عبارت هستند از  لی اُتو، NIO و شیاپینگ که موفقیت چشمگیری نداشته‌اند؛ چون کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده آمریکا آنها را به همراه 80 خودروساز دیگر به فهرست اضافه کرد و این کار را پیش از حذف داده‌های آنها انجام داد. شرکت‌های چینی در برابر این اقدام، مانند کمپانی NIO به فهرست منتشر شده توسط سنگاپور مراجعه کرده و خود را وارد فهرست‌های مشابه کردند.

باید توجه داشت که BYD بدون تولید خودروهای ICE به سومین شرکت با ارزش جهان تبدیل شده است.

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.