اختراع جدید بی ام و یک پنل خورشیدی است!
نازک و فوق پیشرفته منتشر شده در ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۴
لوگو بی ام و

بی ام و یک پنل خورشیدی پیشرفته به منظور تولید انرژی الکتریسیته و کاهش میزان نور محیط داخلی خودروها اختراع کرده است.

به گزارش خودروم، براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های آلمانی، خودروساز مشهور بی ام و درخواست ثبت یک اختراغ جدید را به اداره ثبت و اختراع علائم تجاری آلمان موسوم به DPMA ارائه کرده است. اختراع جدید بی ام و یک پل خورشیدی فوق‌العاده نازک بر روی شیشه بیرونی خودرو بوده و انتظار می‌رود که این پنل تولید برق را افزایش داده و میزان ورود نور به داخل خودرو را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

این فناوری جدید شاید برای اولین بار در خودروهای الکتریکی , پیشرفته بی ام و مانند مدل بی ام و XM یا iX مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا این خودروها فضای داخلی بزرگی دارند و محیط کابین آنها به سایه بیشتری احتیاج دارد.

ثبت اختراع پنل خورشیدی بی ام و

نصب پنل‌های خورشیدی بر روی خودروها چیز جدیدی نیست. با شروع دهه 1990 بسیاری از تولیدکنندگان ممتاز خودرو، به شکل آزمایشی از پنل‌های خورشیدی بر وی سانروف و برای تامین انرژی سیستم تهویه خودرو استفاده کردند و امروزه هم تعدادی از خودروسازان هنوز از این قابلیت بهره می‌برند. با این حال پتنت جدید بی ام و کمی تفاوت دارد؛ این پنل‌های خورشیدی علاوه بر سانروف، روی شیشه جلو، عقب و شیشه‌هی کناری را پوشانده و منجر به تولید برق بیشتری می‌شود.

ثبت اختراع پنل خورشیدی بی ام و

راز اصلی این فناوری را باید ماژول‌های خورشیدی نازک و جدیدی دانست که مستقیماً روی شیشه‌ها قرار می‌گیرند. چنین پنل‌هایی طول عمر بیشتری نسبت به پنل‌های فتوولتائیک حالت جامد دارند؛ اما در تولید برق از آنها ضعیف‌تر هستند. این ماژوۀلهای خورشیدی شفافیت تقریباً کاملی دارند؛ اما با سبک شدن خود عملکرد خیلی خوبی نداشته و در صورت بکارگیری فشرده و با شفایفت کمتر، میزان برداشت انرژی بیشتر خواهد بود.

بنابراین و با توجه به نکات فوق، قسمتی از شیشه جلو با لایه‌ای بسیار نازک از ماژول‌های خورشیدی پوشیده می‌شود تا میزان عبور نور در حدود 95 درصد باشد. در اطراف این قسمت هم از پوشش ضخیم‌تری استفاده شده و باعث کاهش 50 تا 80 درصدی انتقال نور به داخل خودرو خواهد شد.

دسته بندی ها: تازه ها عناوین روز
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.