کاهش سفرهای مردم به شمال کشور
منتشر شده در ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰

سفرهای جاده‌ای مردم در هفته گذشته کاهش نسبی داشت و جالبتر اینکه استان‌های شمالی بر خلاف معمول و البته مانند هفته گذشته مسافران به مراتب کمتری را به خود دید.

به گزارش خودروم (khodrom.ir) و به نقل از ایسنا، بر اساس آمار سامانه‌های حمل و نقل هوشمند مرکز مدیریت راه‌های کشور یک میلیون و ۶۱۱ هزار و ۶۹۱ وسیله نقلیه مختلف در بازه زمانی ۲۰ تا ۲۶ خرداد ماه در محورهای مواصلاتی کشور تردد داشته‌اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته اما در مقایسه با هفته قبل از این بررسی ۱۶ درصد کاهش را تجربه کرده است.

بر اساس نقشه تخلیه و انباشت خودروهای بومی استان‌های مختلف در روزهای ۲۰ تا ۲۶ خرداد ‌ماه، برخی از استان‌ها با کاهش تردد و برخی دیگر با افزایش این آمار مواجه شدند. در این نقشه تهران مانند هفته گذشته و برخلاف همیشه رنگ قرمز و مازندران آبی شد. یعنی آمار تخلیه خودرو در مازندران بیشتر از انباشت آن بوده است و بالاترین آمار انباشت خودرو در هفته‌ای که گذشت به سمنان و تهران اختصاص دارد. یعنی مسافران در هفته‌ای که گذشت بیشتر از استان‌های شمالی به سمنان و تهران سفر کردند.

آمارهای مرتبط با ترددهای بین استانی نشان می‌دهد اردبیل، گیلان و زنجان با منفی ۳۵ درصد، منفی ۳۴ درصد و منفی ۲۵ درصد کاهش، بیشترین افت را نسبت به هفته قبل از این بررسی تجربه کردند. اما استان ایلام با هفت درصد رشد، بیشترین افزایش سفر را در این بازه زمانی داشت.

اما همین آمار در قیاس با هفته مشابه سال گذشته افزایش چشمگیر سفرهای جاده‌ای را تقریبا در همه استان‌ها نشان می‌دهد. در این میان تنها آذربایجان غربی با کاهش سه درصدی سفرهای جاده‌ای مواجه شد و خوزستان، هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان شمالی با ۴۶ درصد، ۳۸ درصد، ۲۹درصد و ۲۹ درصد افزایش، بیشترین رشد را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کردند.

اطلاعات پلاک‌های ثبت شده در دوربین‌های پلاک‌خوان در بازه زمانی مذکور نشان می‌دهد که بیش از ۹ میلیون و ۳۲۳ هزار پلاک خودرو با ترکیب مبدا استان‌های مختلف در محورهای برون‌شهری مشاهده شدند. در این میان خودروهای تهران و البرز با بیش از ۲۰ درصد بیشترین سهم را در این ترددها داشته‌ و پس از آن خودورهایی با پلاک استان‌های مازندران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

منبع: ایسنا

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.