قرعه‌کشی ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در نیمه دوم سال
منتشر شده در ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۹
قرعه کشی خودرو

سخنگوی وزارت صنعت با بیان اینکه تا این لحظه هیچ درخواستی برای واردات خودرو از هند و برزیل وصول نشده است افزود: در ۶ ماه دوم سال هر ماه یک قرعه‌کشی با عرضه بیش از ۱۰۰هزار دستگاه خودرو برگزار خواهد شد.

به گزارش خودرو و به نقل از دنیای اقتصاد، امید قالیباف در نشست خبری در خصوص واردات خودرو گفت: تاکنون ۲۰۰ درخواست واردات خودرو به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت ارسال شده که عمده این درخواست‌ها ناقص و بدون توجه به الزامات آیین‌نامه واردات بوده است. وی افزود: در این زمینه افراد و شرکت‌ها را به وزارتخانه خواسته‌ایم تا فرآیند مربوطه را تکمیل کنند. بر این اساس برخی درخواست‌کنندگان خواستار تمدید مهلت واردات شدند و ممکن است قدری بیشتر به طول بینجامد. سخنگوی وزارت صنعت تصریح کرد: برخی در جامعه به پیشواز مخالفت با واردات خودرو رفتند، به طوری که می‌گویند با ۳۰۰ میلیون تومان یا ۱۰ هزار دلار چه خودروهایی می‌خواهد وارد کشور شود؟ به‌صراحت اعلام می‌شود تا این لحظه هیچ درخواستی برای واردات خودرو از هند و برزیل در وزارتخانه وصول نشده است.

قالیباف ادامه داد: واردکنندگان تاکنون با برندهای خوب اروپایی و کره‌ای در رده خودروهای اقتصادی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار مذاکره کرده‌اند. خودروهای بسیار باکیفیتی‌اند که می‌توانند استانداردهای ۸۵گانه ما را پاس کنند. وی با اشاره به تصویب دوفوریت لایحه اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، گفت: این مهم فضا را برای سرعت گرفتن روند اسقاط خودرو باز خواهد کرد. تا سال گذشته رکوردهای ۱۵۰هزار دستگاه در سال اسقاط خودرو نیز ثبت شده بود، اما به‌تدریج کاهش یافت به طوری که از ابتدای امسال تا امروز فقط ۱۵هزار دستگاه خودرو اسقاط شده است. سخنگوی وزارت صنعت بیان کرد: تشویق‌ها و تنبیه‌های در‌نظرگرفته‌شده تاکنون نتوانسته اثرگذاری لازم را در این زمینه داشته باشد. از سوی دیگر پلیس نیز جلوی تردد خودروهای فرسوده را نمی‌گیرد و قیمت‌های آنها نیز افزایش یافته است. بر این اساس شاهد انباشت خودروهای فرسوده در کشور هستیم.

وی گفت: اکنون حدود 3,5 میلیون دستگاه خودرو فرسوده و ۹ میلیون دستگاه موتورسیکلت فرسوده در شهرها وجود دارد. هر چند در قانون مقرر شده بود تولیدکنندگان ۲۵درصد تولیدات خود را صرف گواهی اسقاط کنند، اما در مجموع این رویه قفل و منجر به افزایش قیمت گواهی اسقاط در سال‌های اخیر شده بود. قالیباف خاطرنشان کرد: لایحه‌ای که وزیر صمت در مجلس از آن دفاع کرد و مصوب شد، به خودروساز می‌گوید به ازای قیمت هر خودرو یک درصد ارزش آن را به صندوق محیط زیست واریز کند تا از محل آن به دارندگان خودروهای فرسوده تسهیلات داده شود. سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه از نظر این وزارتخانه کیفیت خودروها قابل‌قبول نیست، تاکید کرد: ما به دنبال وزارتخانه نقش وکیل‌مدافع صنعت خودرو را نداریم، اما ساز‌و‌کارها و کمک‌هایی طراحی شده تا ارتقای کیفیت محصولات آنها اتفاق بیفتد.

قالیباف با بیان اینکه در خصوص کیفیت خودرو پروژه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت طراحی شده است، افزود: برای کوتاه‌مدت، پروژه‌هایی باید تعریف شود که ناظر بر رفع عیوب محصولات باشد، اما برای بلندمدت ایجاد پلتفرم‌های جدید خودرویی که محصولات آنها در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ وارد بازار خواهد شد. سخنگوی وزارت صنعت یادآور شد: در نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو شاهد انعقاد ۷۰۰ میلیون یورو تفاهم‌نامه بین خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی و روسی و مطرح شدن صادرات خودروهای شاهین و تارا به این کشور بودیم که ناظر بر ارتقای کیفی محصولات ایرانی است. وی همچنین از تولید و ورود خودروی اقتصادی داخلی از نیمه دوم ۱۴۰۲ به بازار خبر داد و گفت: این خودرو که حاصل هم‌افزایی و تعامل ایران‌خودرو و سایپا و قطعه‌سازان درجه‌یک کشور است، در حد و اندازه کلاس خودروهای اقتصادی روز جهان است.

قالیباف همچنین در خصوص افزایش قیمت خودروهای داخلی گفت: گفته می‌شود خودروسازان با زیان انباشته مواجه هستند، اما سوال این است که آیا این زیان باید با افزایش قیمت خودرو و از جیب مصرف‌کنندگان پرداخت شود یا خودروسازان باید به اصلاح ساختار خود بپردازند؟ وی تاکید کرد: تا زمانی که خودروسازان گام‌های اساسی برای اصلاح ساختارهای خود برندارند، نمی‌توان انتظار داشت با افزایش قیمت زیانشان را جبران کنند؛ هرچند اقداماتی در راستای اصلاح ساختارها انجام گرفته است. افزایش هزینه‌های خودروسازان به سازمان حمایت اعلام و در ستاد تنظیم بازار مطرح می‌شود و در صورت موافقت این ستاد، اجازه افزایش قیمت خواهند یافت. سخنگوی وزارت صمت درخصوص استیضاح وزیر صمت تصریح‌ کرد: این مساله به‌هیچ‌عنوان مطرح نیست و شاید برخی نمایندگان مجلس انتقاداتی به برخی موارد داشته باشند، اما این موضوع را نباید به پای کل مجلس گذاشت.

سخنگوی وزارت صنعت در خصوص قرعه‌کشی خودروها اظهار داشت: در ۶ ماه دوم سال هر ماه یک قرعه‌کشی با عرضه بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو برگزار خواهد شد. قالیباف گفت: به‌تدریج طرح‌های خودرویی از قرعه‌کشی خارج می‌شود، به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود در قرعه‌کشی آینده همه محصولات سایپا از این فرآیند خارج شوند و حدود دو ماه آینده نیز خودروی تارا گروه ایران‌خودرو از قرعه‌کشی بیرون بیاید. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال همه خودروها از فرآیند قرعه‌کشی خارج شوند.

منبع: دنیای اقتصاد

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.