عرضه 900 هزار خودرو در 6 ماه آینده
منتشر شده در ۰۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰
تولید خودرو - خط تولید تارا

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه 900 هزار خودرو در طول 6 ماه آینده خبر داد.

به گزارش خودروم، وزیر صمت از برنامه‌ریزی برای عرضه 200 هزار خودروی خارجی طی 6 ماه خبر داد و گفت: طی شش ماه آینده 700 هزار خودروی داخلی و 200 هزار خودروی وارداتی عرضه خواهد شد که در قالب طرح‌های فروش فوری یا پیش‌فروش چندماهه خواهد بود.

فاطمی امین درباره برنامه‌های صنعت خودروسازی هم گفت: در 9 ماهه امسال تقریبا به اندازه 12 ماه سال گذشته، خودرو تولید شده است. به طور کلی در این صنعت اول باید انحصار در صنعت خودرو شکسته شود. برای همین هدف، خودروسازان کوچک را تقویت می‌کنیم و امسال سهم آنها از تولیدات خودرو تاکنون 2 برابر شده است. از سوی دیگر واگذاری خودروسازان را پیگیری می‌کنیم و طرح سوم هم واردات است که عرضه 200 هزار خودروی خارجی طی ۶ ماه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم. از این پس محموله‌های متعدد خودروهای وارداتی وارد خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه 27 هزار دستگاه خودرو ثبت سفارش شده که بخش زیادی از آنها 10 هزار دلار یا کمتر هستند و خودروهای اقتصادی محسوب می‌شوند، گفت: با عرضه خودروهای وارداتی و ایجاد رقابت در بازار، به تدریج قیمت خودروهای تولید داخل و خودروهای کارکرده پایین خواهد آمد و کل بازار تنظیم خواهد شد.

وی مشکل صنعت خودرو را عدم توازن بین عرضه و تقاضا دانست و گفت: چنین مشکلی در صنعت لوازم خانگی وجود ندارد زیرا آنقدر عرضه و تولید لوازم خانگی بالا رفته که دیگر هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد و امسال با وجود افزایش نرخ ارز، دیگر کسی به دنبال خرید سرمایه‌ای لوازم خانگی نمی‌رود. اما در مورد خودرو چون عرضه کمتر از تقاضا است، فضای سرمایه‌ای در بازار آزاد ایجاد شده است. این در حالی است که قیمت خودرو در بازار به علت رواج سوداگری بالا رفته است. راهکار رفع این معضل افزایش عرضه و کنترل تقاضا با تصویب مالیات بر عایدی سرمایه است که امیدواریم نمایندگان مجلس هرچه سریع‌تر این طرح را تصویب کند.

وی با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات ضد دلالی است و دلالان باید نگران اجرای این نوع مالیات باشند، نه مردم، درباره وضعیت عرضه خودرو گفت: طی شش ماه آینده 700 هزار خودروی داخلی و 200 هزار خودروی وارداتی عرضه خواهد شد که در قالب طرح‌های فروش فوری یا پیش‌فروش چندماهه خواهد بود. این حجم از عرضه، بسیاری از تقاضا را پاسخ خواهد داد و آشفتگی موجود را رفع خواهد کرد.

منبع: ایسنا

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.