رشد ۲۳۸ درصدی تولید کامل خودروسازان
منتشر شده در ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰
ساخت خودرو

طی پنج ماه نخست سال جاری دو خودروساز بزرگ کشور بالغ بر ۳۱۵ هزار دستگاه خودرو کامل تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۸۳ درصد افزایش یافته است؛ از سوی دیگر تولید خودروهای ناقص این خودروسازان در این مقایسه آماری ۸۲ درصد کاهش را تجربه کرده است.

به گزارش خودروم و به نقل از ایسنا، طبق آمار این سازمان (دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت) تولید خودروی کامل توسط دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا از ۸۲ هزار و ۴۴۷ دستگاه در پنج ماهه نخست سال گذشته به ۳۱۵ هزار و ۸۱۵ دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده و بدین ترتیب رشد ۲۸۳ درصدی داشته است.

همچنین در این مدت کاهش ۸۵ درصدی تولید خودروی ناقص توسط دو خودروساز بزرگ ایجاد شده و خودروهای ناقص ایران‌خودرو و سایپا در مجموع پنج ماهه امسال (که احتمالا مربوط به تولید دوماهه فروردین و شهریور است؛ با توجه به تولید خودروهای کامل و عبور مستقیم از ابتدای خرداد ماه) از ۲۷۶ هزار و ۴۹۱ دستگاه به ۴۱۵۶۲ دستگاه رسیده است.

طبق آمار، با توجه به پیگیری روند نزولی تعداد خودروهای انباشته در کف پارکینگ خودروسازها، در پنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد خودروهای موجود در پارکینگ ایران‌خودرو و سایپا با کاهش ۹۴ درصدی از ۱۳۰ هزار و ۸۵۴ دستگاه به ۷۶۶۸ دستگاه مواجه شده است.

تعداد تعهدات کل دو شرکت بزرگ خودروساز کشور از ۵۴۳ هزار و ۶۶ دستگاه به ۴۶۸ هزار و ۶۱۷ دستگاه از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۴ درصدی را ثبت کرده است.  همچنین تعداد تعهدات معوق شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا از ۳۰ هزار و ۷۷۳ به ۲۱ هزار و ۶۴۰ دستگاه رسیده است.

دو شرکت بزرگ خودروساز کشور از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان مرداد ماه ۴۳۳ هزار و ۳۷۷ دستگاه تحویل مشتریان داده‌اند که نسبت به ۳۳۹ هزار و ۴۵۳ دستگاه خودرو تحویلی در پنج ماهه ۱۴۰۰ قریب به ۲۸ درصد بیشتر است.

طبق آمار دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع  تولید انواع وسائط نقلیه در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی جریان تولید را تجربه کرده و از ۳۸۲ هزار و ۴۹۱ دستگاه به ۴۲۲ هزار و ۷۸ دستگاه افزایش یافته است.

در مدت مذکور سال جاری ۳۷۰ هزار و ۴۸ دستگاه سواری ( با رشد شش درصدی)، ۸۰۶ دستگاه ون (با رشد ۵۵۰ درصدی)، ۴۰ هزار و ۸۰۰ دستگاه وانت (با رشد ۴۶ درصدی)، ۹۶۷۸ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده (با رشد ۱۷۶ درصدی) و ۷۴۶ دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس (با رشد ۱۲ درصدی) تولید شده است.

شایان ذکر است که عبدالله توکلی لاهیجانی- مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت- در حاشیه نمایشگاه تحول صنعت خودرو- افزایش تولید در صنعت خودرو کشور را نویدبخش آینده‌ای روشن و مقدمه‌ای بر جهش تولید صنعت خودرو طی سه سال آینده دانسته و اظهار کرد: در گذشته، خودروسازان تولید خودروهای در جریان ساخت (ناقص) را که قابلیت عرضه به مشتری نداشت را هم به‌عنوان آمار تولید اعلام و منتشر می‌کردند اما در دولت سیزدهم، با تفکیک و شفاف‌سازی شاخص‌های خودروی کامل، خودروی در جریان ساخت و خودروی درصدد تولید عبور مستقیم، در حقیقت معیاری شفاف برای پایش تولید خودروسازان تعریف شد.

وی تاکید کرد: از خرداد ماه سال جاری، تولید خودروهای کسری‌دار در کشور متوقف شده و خودروهای دارای کسری‌ باقیمانده از گذشت نیز، طی چند ماه آینده تکمیل و عرضه خواهند شد.

این مقام مسئول در وزارت صمت ضمن اشاره به اینکه در تولید سال جاری، ترکیب خودروهای جدید و افزایش میزان تولید خودروهای مبتنی بر پلتفرم‌های جدید، هدف‌گذاری شده است، تصریح کرد: در دوره تحولی صنعت خودرو دو اتفاق مهم در حوزه تولید درحال رخ دادن است؛ اتفاق اول تثبیت جریان تولید و دستیابی به عبور مستقیم بالا در تولید و اتفاق دوم، تغییر ترکیب سبد تولید خودروسازان مبتنی بر خودروهای بر پایه پلتفرم‌های جدید است.

توکلی لاهیجانی ایجاد هم‌افزایی و تکمیل زنجیره ارزش پراکنده در کشور از طریق همکاری و تعامل فعالان عرصه خودروسازی را یکی از مهمترین ارکان نمایشگاه تحول صنعت خودرو برشمرده و گفت: صاحب صنعت شدن در بسیاری از کشورها با ایجاد هم‌افزایی میان همه صنایع اتفاق می‌افتد. حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان تحصیل‌ کرده در عرصه برقی‌سازی، اتصال‌پذیری، خودروهای خودران و حمل ‌ونقل اشتراکی، نقطه قوت سیاستگذاران صنعت خودروی کشور است.

منبع: ایسنا

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.