ارزانی خودرو با واردات ممکن می شود؟
منتشر شده در ۰۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰
واردات خودرو

عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا باعث ارزانی خودرو و کاهش قیمت وسایل نقلیه در بازار آشفته خودروی ایران خواهد شد؟

به گزارش خودروم، قیمت خودرو پا به پای نرخ ارز در بازار در حال پیشروی است و تازه ترین گزارش ها از رشد تا 14 درصدی نرخ ها در بازار طی یک هفته اخیر خبر می دهند. از سوی دیگر با آغاز واردات خودروها، شواهد حاکی از قیمت زیاد خودروهای خارجی است. هر چند مسئولان وزارت صمت وعده داده اند که در نیمه نخست سال آینده و با پیشرفت روند واردات خودرو، باید شاهد کاهش قیمت ها بود.

با ورود خودرو به بورس کالا و نیز تدابیر دیگر صورت گرفته توسط خودروسازان، شاهد روند رو به رشد تولید و عرضه خودرو هستیم، اما جهش نرخ ارز در هفته های اخیر، همچنان بهبود وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد را با چالش مواجه کرده است. گزارش خبرگزاری مهر آخرین وضعیت قیمت خودروها در حدود یک هفته اخیر را به صورت جدول نشان می دهد. طبق این جدول، تنها در بازه زمانی 27 آذر تا 6 دی، قیمت خودرو در بازار تا بیش از 14 درصد رشد داشته است.

در این حال، نگاه ها در بازار خودرو به واردات خودرو نیز دوخته شده است. بعد از 4 سال قرار است قفل واردات شکسته شود و آن طور که گفته می شود، قرار است تا پایان سال 100 هزار خودرو وارد کشور شود. این رقم هر چند تنها یک پنجم کسری سالانه بازار خودرو را پاسخ می دهد، اما به طور بالقوه می تواند به تغییر فضای بازار خودرو کمک کند. به تازگی نیز اولین محموله از خودروها  وارد شدند. خودروهایی از برند کیا که بنا بر گزارش روزنامه ایران، سفارش کشور هند است. با این حال به نظر می رسد این خودروها در گام اول آن چنان که گفته می شد، اقتصادی از آب در نمی آیند. وزارت صمت تاکید کرده که سهم واردکننده تنها 15 درصد سود خواهد بود، اما  گزارش روزنامه ایران حاکی از آن است که قیمت این خودروهای جدید بین 800 میلیون تا یک میلیارد و 300 میلیون تومان است و این به منزله تعرفه بیش از 90 درصدی آن هاست. 

البته باز معلوم نیست به واسطه کمبود خودرو در بازار یا علاقه برخی خریداران به خودروهای خارجی، این ارقام در بورس کالا تا چه حد افزایش خواهد یافت.

در همین حال دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش خبرآنلاین که با توجه به این‌که این خودروها قرار است در بورس عرضه شود، برخی از تحلیل‌گران بیان می‌کنند که نباید منتظر ارزانی خودرو باشیم؛ چراکه این خودروها با قیمت پایه وارد بورس کالا می‌شوند و به یک‌باره 2 برابر قیمت پایه از بورس بیرون خواهند آمد؛ اتفاقی که درباره دیگنیتی و لاماری افتاد و 2 میلیاردی شدند، می‌گوید: به احتمال قریب به یقین این اتفاق می‌افتد. دادفر با بیان این‌که ما خودروی داخلی را مهندسی شده به بورس بردیم، می‌گوید: من قبلا هم گفته بودم که این کار مهندسی شده است و می‌خواهند خودروها را به بورس ببرند تا از شمول قیمت‌گذاری خارج شود و قیمت‌ها را بالا ببرند. این اتفاق هم افتاد و این کار را هم کردند. وی متذکر می‌شود: ما گفتیم واردات خودرو را آزاد کنید و از آن طرف، قیمت خودروهای داخلی را آزاد کنید، اما گفتند واردات خودرو اصلا و ابدا و فقط تولید. بر این اساس، امروز تولیدکننده به هر شکلی که می‌خواهد، می‌فروشد. دادفر در پاسخ به این پرسش که خودروهای وارداتی چه اثری روی بازار خودرو دارد؟ خاطرنشان می‌کند: روی کاهش قیمت‌ها اثری نخواهد گذاشت، اما اگر این واردات تداوم پیدا کند و از نظر تعدادی هم افزایش داشته باشد و تعرفه هم نگیرند، احتمالا کاهش قیمت با افزایش فشار عرضه وجود دارد. در غیر این صورت نباید منتظر کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.

در مجموع به نظر می رسد در کنار اثر مثبت واردات خودرو بر ایجاد رقابت در بازار، در تعرفه واردات باید تجدید نظر شود. همچنین هنوز باید منتظر ماند و دید که واردات مقادیر بیشتری از این خودروها چگونه در رشد عرضه و کاهش قیمت ها موثر خواهد بود. فعلاً وزیر صمت و معاون او اعلام کرده اند که در سری نخستین خودروهای وارداتی، قیمت خودروها زیاد خواهد بود و پس از آن یعنی در نیمه اول سال آینده، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

منبع: روزنامه خراسان

دسته بندی ها: تازه ها
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

لطفا جهت پاسخ دهی به دیدگاه خود از زبان فارسی استفاده نمایید.